BMW'nin Çin satışları, Amerika’yı geçti

BMW 5 serisi sedanlarla 2013 te Çin satışlarının Amerika’daki satışlarını büyük olasılıkla geçeceği görüşünde.  Yılın ilk yarısında BMW’nin Çin’deki satışları Amerika satış rakamlarını yakalamış durumda ve yılsonuna kadar %10 aşması bekleniyor.

Gelecekteki artış, en çok Çin’in batı kısmındaki küçük şehirlerden bekleniyor.  Çin’de 1 milyondan fazla nüfusu olan en az 100 şehir var ve üstelik bu şehirlerde lüks otomobil bayileri de bulunmuyor. Araştırma firması Nielsen’in öngörülerine göre Çin’deki potansiyel otomobil alıcılarının %68’i küçük şehirlerde yaşıyor. Çin’deki lüks araç satışlarında Audi’nin izinden giden BMW, rakibini 3 yıldır geride bırakmış durumda. 2013 yılında da Audi’nin %30 luk artışına karşı BMW’nin Çin’deki artışı %40.

2013’ün ilk yarısında BMW’nin Çin’deki Pazar payı %15 ve sattığı otomobil sayısı 182.800. Aynı dönemde Amerika’da gerçekleşen satışlarsa 172.787 adet.  Land Rover, Audi, Cadillac ve Jaguar gibi markaların aralarında olduğu Çin’in lüks otomobil segmentinin bu yıl %7 büyümesi bekleniyor.

BMW’nin 2012 sonu itibariyle Çin’de 360 bayisi bulunuyordu, bu yılın ilk 6 ayında bu rakama 60 yeni bayi de eklendi. IHS verilerine göre Çin’deki lüks otomobil pazarının % 29,6’sı Audi’nin elinde, Audi’yi %23,6 ile BMW takip ediyor. Mercedes-Benz’in Pazar payı ise %20,6.

Çin, hali hazırda Audi’nin Dünya üzerindeki en büyük pazarı konumunda. Daimler 2 yıl içerisinde Çin’in Amerika ve Almanya’yı geride bırakarak en büyük tek Pazar haline geleceğini düşünüyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar