Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Bir Depo Yakıtla 100 Yıl Sürüş Keyfi: Toryumlu Otomobiller

Otomobiliniz eğer yakıt olarak Toryum kullanıyor olsaydı, depoyu hiç tekrar doldurmanız gerekmeyeceğini biliyor muydunuz? Toryum o kadar uzun dayanıyor ki, ömrü sizinkinden bile çok olabilir.

Amerikalı Laser Güç Sistemleri adında bir firma tam da bu sebepten, toryum ile çalışan bir otomobil motoru üretmiş. Toryum radyoaktif bir element olduğu için, suyu ısıtarak buharlaşmasını sağlayan lazer ışınları kullanılıyor.

Bir Depo Yakıt

Yaklaşık 225 kg ağırlığındaki motor herhangi bir otomobile monte edilebilecek bir ağırlıkta. 1 gram toryum, 28 bin litrelik benzinin sağladığı enerjiye eşit ve 8 gram toryum bir otomobile 100 yıl enerji sağlayabilir.

Toryum, Dünya’nın en yoğun elementlerinden biri, aynı büyüklükteki bir kömürden 20 milyon kat daha fazla enerji üretebiliyor.  Firma, motoru konsept olarak üretmiş ve toryumun yakın zamanda otomobillerde kullanılacağını düşünmüyor. Bunun nedenlerinden biri de otomobil üreticilerinin daha çok hibrid ve elektrikli sistemlere yönelmeleri olmuş.

Fakat toryum ile çalışan otomobiller fikri yeni değil. 2009 yılında Cadillac Toryum ile çalışan bir konsept otomobil hazırlamıştı. Bu bahsettiğimiz firma ise teknolojinin seri üretime elverecek şekilde geliştirilmesini sağlayabilir ve emisyon problemini de tamamen ortadan kaldırabilir.

Firma yetkilileri, toryum türbinleri ile diğer enerji gereken alanlar için ucuz ve uzun ömürlü enerji üretmek istediklerini, otomobil sektörünün ise ilk öncelikleri olmadığını söylemiş. Yine de konsept modellerin yapılmış olması, bu teknolojinin otomobillerde bir geleceği olabileceğine işaret ediyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar