Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Bilim kurgu değil, sürücüsüz araçlar gerçek oluyor

Kendi kendilerini sürebilen otomobilleri çoğumuz ilk Google ile duydu. Google bu konuya çok uzun süredir yatırım yapıyor, şu anda kendi kendine gidebilen otomobillerden bir filo oluşturulmuş durumda. Ağustos itibariyle bu otomobiller toplamda 480.000 km yapmış durumdalar.

Amerika ve İngiltere’deki büyük otomobil üreticileri de bu konuyla yakından ilgileniyor. Volvo 2020 itibariyle bu otomobilleri satışa çıkaracağını duyurdu bile.

Otomobiller artık sadece daha az yakıt tüketmiyorlar, güvenli sürüş adına giderek daha yüksek teknolojiler kullanılıyor. Çarpışma uyarı sistemleri, güvenli sollama için aynalara kameralar gibi sistemler sürücüye destek olan ve güvenli sürüşü artıran yenilikler, fakat bu gelişmeler sürücünün yerini alabilecek sistemler değillerdi.

Çoğu kazanın sürücü hatasından kaynaklandığını hepimiz biliyoruz, kaza istatistikleri de hem Dünya’da hem Türkiye’de bunu destekler nitelikte. Güvenli sürüş için yapılan çalışmalar da aslında bu noktada birleşiyor. Sürücüsüz arabalar çok daha güvenli olabilir. Sürüş keyfini ve otomobilin kontrolünü bırakabilmeye alışmak şüphesiz zaman alacaktır. Hatırlarsanız otomatik vitesli otomobillere de bu yönde bir tepki olmuştu fakat özellikle trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde kullanım rahatlığı tercih edilmelerini arttırdı. Aynı şekilde, sürücüsüz araçlar üretilip satışa sunulsa da otomobilinin kontrolünü bırakma fikrine insanların alışması da zaman alabilir. Tabii ki sürüş keyfinden vazgeçmeyenler, bundan keyif alanlar da her zaman olacaktır.

General Motors’un Cadillac bölümü 2015 itibariyle yarı otomatik otomobilleri satışa sunuyor olacak.

Audi ve BMW sürücüsüz araçlarla ilgili ciddi yatırım içindeler. BMW’nin ConnectedDrive Connect teknolojisi ile yarı otomatik otomobillerin birkaç yıl içerisinde pazarda olması bekleniyor.Bu teknolojide otomobiller lazer tarayıcı, kameralar ve 50 metreye kadar araçları tespit edebilen ultra ses uzaklık sensörleri bulunuyor. Google’ın çabaları sonucu şu an Amerika’nın Nevada eyaletinde sürücüsüz araçların yollarda olması şimdiden yasal, sıradaki eyalet de California gibi gözüküyor.

Nissan, NSC-2015 akıllı telefonlarla kontrol edilebiliyor. Üstelik bu sistemle otomobilinizin nerede olduğunu, ne yöne gittiğini hatta birilerinin otomobilinize girmeye çalışıp çalışmadığını bile görebiliyorsunuz.

Sürücüsüz araçların kullanımı hakkında Volvo’nun yaptırdığı SARTRE araştırması, 18-37 yaş arasındaki sürücülerin fikre daha sıcak baktığını gösteriyor.

Tahminlere göre 2040’ta trafikteki otomobillerin %75’i sürücüsüz seyrediyor olacak.

Böyle bir otomobille yolculuk nasıl olur diye merak ederseniz, üstteki video iyi bir fikir verebilir.

Bundan sonra esas soru sürücüsüz araçların olup olmayacağı değil, ne zaman piyasada olacakları gibi gözüküyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar