Avrupa’nın Tuhaf Trafik Çözümü

Fransız Hükümeti, otomobillerin yarattığı hava kirliliği ile baş edebilmek için ilginç bir çözüm buldu. Geçici sürelerle bazı otomobillerin şehre girişi yasaklandı. Nasıl derseniz, plakaları çift rakamla biten otomobiller belli günler, plakası tek rakamla biten otomobillerse kalan günlerde trafiğe çıkabilecekler.

Gerçek neden hava kirliliği..

Hava kirliliği kabul edilebilir seviyelere düşene kadar uygulamanın devam edeceği belirtiliyor. Kabul edilebilir seviye bir kübik metre için 80 gr ve altı olarak belirlenmiş. Paris’te şu andaki oran, geçtiğimiz haftasonunda 180 gram civarında ölçülmüş. Cumartesi günü işletilmeye başlayan uygulama ile birlikte Pazartesi günü kirlilik oranlarında düşüş gözlenmiş.

Yasağa rağmen trafiğe çıkan araç sayısı: 4 bin

Trafiğe çıkması yasaklanan fakat yine de çıkan araçlara hemen ödenirse 22 avro, 3 gün içinde ödenirse 35 avro ceza kesiliyor. Şimdiden 4 bin ceza kesilmiş durumda ki en modern Avrupa ülkelerinden birinde bile durum buysa, uygulama Türkiye’de olsa neler olacağını hayal bile edemiyoruz. Fransa’nın en büyük otomobil kulübü olan ACA da durumu etkisiz bir önlem olarak değerlendiriyor.

Toplu taşıma ücretsiz..

Uygulama süresince, trafiğe çıkamayan araç sahiplerinin sıkıntı yaşamaması için toplu taşıma da ücretsiz yapılmış. Fransızlar bu uygulamanın da astarından pahalıya geldiğini düşünüyorlar. Ulaşımdan kaybedilen gelirler de cabası.

Benzer uygulama, çok sayıda aracın yollarda olduğu Çin’de de hava kirliliği nedeniyle uygulamaya konmuştu. Geçen yıl 20 milyona yakın araç satışının gerçekleştiği Çin’de, plakalar bile çekilişle veriliyor.  Böylece belki de ilk kez Avrupa, Çin’den bir uygulamayı adapte etmiş oldu.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar