Avrupa, Sürücüsüz Otomobillere Yeşil Işık Yaktı

Sürücüsüz otomobiller için gereken teknolojinin var olduğunu biliyoruz ve birçok üreticinin farklı modellerinde defalarca izledik. Fakat pratikte nasıl kullanılacakları kısmı henüz belirsizlikler içeriyor çünkü çoğu ülkede otomobilin kontrolünün tümüyle otomatik olması dahi yasa dışı sayılıyor.

Amerika’da Google, sürücüsüz otomobilleri hayata geçirmek için otomotiv üreticileriyle görüşürken, Avrupa’dan daha büyük bir adım geldi. Reuters’ın haberine göre Avrupa’da sürücüsüz sürüş Birleşmiş Milletler’in geçen ay önerdiği tasarı ile bir adım öteye taşınmış oldu. Tasarıya göre Avrupa’da sürücüler, sürücüsüz sürüş sırasında ellerini direksiyondan kaldırarak kontrolü otomobile verebilecekler.

Fransa, Almanya ve İtalya’nın ön ayak olmasıyla yeni düzenleme, otomobillerin sürücü müdahalesi olmadan ilerlemesine izin veriyor. Sürücü koltuğunda bir insan olması ve kontrolün yeniden sürücüye verilebilmesi şartıyla. Tasarı, küçük bir değişiklik gibi görünse de, 1968 yılından beri yürürlükte olan
Viyana Konvansiyonundaki, “Her sürücü, trafikte her an kullandığı aracı veya hayvanları kontrol edebilmelidir” maddesini yenileyen ilk girişim olarak tarihe geçti. Yeni düzenleme ile sürücüsüz otomobiller test araçlarından, üretim modelleri olmaya doğru ilerleyebilecek.

Avrupalı lüks otomobil üreticilerinin, teknik üstünlüklerini artık makul fiyatlarla üretebiliyor olmalarının da şüphesiz bu değişiklikte büyük payı var. MercedesBenz, tamamen otomatik, sürücüsüz S serisi’nin yapabildiklerini görkemli bir demo ile geçen yıl dünyaya tanıtmıştı. BMW’nin sürücüsüz araçları, kendi başlarına drift bile yapabilir durumdalar. Volkswagen ve diğer firmalar sürücüsüz sürüş teknolojileri için markanın doğum yerinde bir araya geliyorlar. Volvo, sürücüsüz otomobilleri trafiğe çoktan çıkardı ve Nissan sürücüsüz otomobili 2020’ ye kadar seri üretim bir model olarak çıkaracağını duyurdu.

Eğer tasarı onaylanırsa, yeni yasa Avrupa ülkeleri ile birlikte Meksika, Şili, Brezilya ve Rusya’da da geçerli olacak.

Amerika’da sürücüsüz otomobillerin yollarda test edilmesi, ilk olarak Nevada’da 2011 yılında yasal kabul edilmişti. Nevada’yı, California, Florida ve Michigan izledi. Tasarıdan Amerika, Çin ve Japonya etkilenmeyecek.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar