Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Artık kilometre ile oynanamayacak

Avrupa’da otomotiv sektöründeki bazı ulusal dernekler ve sivil toplum kuruluşları Avrupa Parlamentosu’na, araçların kilometreleri ile oynanmasının önüne geçilmesi için bir öneri sundular.

Toplu başvuruda, otomobillerde kilometrenin oynanamaz yapılması için teknolojik çözümler olduğu ve kilometre ile oynamanın çok daha maliyetli ve zor bir hale getirilebileceğini öne sürülüyor. Fakat bu çözümlerin otomobillere yalnızca üreticiler tarafından yerleştirilebileceği ve yollardaki araçlarda kilometre ile oynamaların önüne geçebilmek için milli kilometre veri tabanlarının oluşturulması gerektiği vurgulanıyor.

Avrupa’daki araçların %30’unun kilometreleri ile oynandığı ve bunun yılda 5.6 ila 9.6 milyar avroya – hatta belki daha fazlasına-mal olduğu belirtiliyor.

Kilometre ile oynamak ikinci eli olumsuz etkiliyor

İkinci el bir otomobilin kilometresinin kesin olup olmadığını bilememek araçların gerçek değerlerini tartmayı zorlaştırırken, alıcıların da güvenini sarsıyor diyen grup, kilometre dolandırıcılığının bayilerin ve yetkili satıcıların itibarlarını zedelediğini, çevreyi ve yol güvenliğini olumsuz etkilediğini ve vergi kaçakçılığının önünü açtığını öne sürüyor.

Avrupa ortak kilometre veritabanı oluşturulacak

Nisan 2014’ten beri kilometre manipülasyonu tüm Avrupa’da ciddi bir suç sayılıyor. Avrupa Komisyonu, üye ülkeler arasında elektronik bir araç bilgi platformu oluşturmanın maliyetlerini ve yapılabilirliğini araştıracak. Fakat kilometresi ile oynanan araçlar genelde eski ve yüksek kilometreye sahip araçlar oluyor. Birkaç ülkede araçların kilometrelerini tutan milli bir veritabanı olsa da bu, ithal edilen veya dışarıdan ülkeye gelen araçları kapsamıyor. Kilometre ile oynamayı zorlaştıran teknoloji yapılsa dahi sadece yeni model araçlarda kullanılabiliyor olacak.

Başvuruya imzasını atan gruplar ise şöyle: FIA, Carpol, EReg, CITA, CECRA, RDW ve Carpass.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar