Almanya'da otoban, artık bir ayrıcalık

Otoban kavramının mucidi ülkenin otobanlarını, ülkede bir kez olsun deneyimlemiş olanlar yolun kalitesini yıllarca anlatabilirler. Yüksek kalibre, lüks otomobilleri pürüzsüz bir zeminde kullanmanın keyfini bilen bilir.

Almanya, 2016 ile beraber otobanlarını, kullanmak isteyen yabancı araçlar için ücretli hale getiriyor. “Yabancı” araçlardan kasıt, kaydı Almanya dışında olan araçlar. Söylendiğine göre bu araçlarla Alman otobanlarına yolu düşenler, bu ayrıcalık için 10 güne 13 dolar, 2 aya 26 dolar veya yıllık 130 dolar ödeyecekler. Elde edilen gelirler yeni yol ve altyapı çalışmalarında kullanılacak.

Uygulama Alman vatandaşları için de geçerli fakat rakamlar motorlu taşıtlar vergisinden düşülebilecek.  Almanya’nın mükemmel otobanlarında her yıl yabancı araçlarla 170 milyon yolculuk yapılıyor, beklenen gelir ise 3,41 milyon dolar.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar