Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

16 Bin Suudi Kadın, Otomobil Kullanmak İstiyor

Suudi Arabistan’daki kadın aktivistler, 26 Ekim adıyla octdriving26.com sitesi yoluyla bir kampanya başlattılar. 16.000’den fazla kadının imzaladığı bildiri, yetişkin kadınların otomobil kullanmamaları için hiçbir gerekçe olmadığını söyleyerek,  araba kullanmak isteyen tüm kadınları ehliyet sınavlarına girmeye ve sınavı geçerek ehliyet almaya davet ediyor.

“ Eğer bir kadın tamamen zorunlu olmak dışında otomobil kullanırsa fiziksel olarak olumsuz etkileri olacaktır ve tıbbi çalışmalarımız gösteriyor ki pelvisi yukarı kaldırarak yumurtalıkları doğrudan etkiliyor. Kısırlığa yol açabilir” Bu sözler şaka değil, Arap gazetesi Sabq’ta yayınlanan bir röportajda körfez bölgesi psikologlar derneğinin özel hukuk danışmanlığını yürüten Şeyh Saleh Bin Saad Al-Luhaydan’ a ait. Sürekli otomobil kullanan kişilerin çocuklarının da tıbbi sorunları olduğunu da ekleyen Al-Luhaydan, bahsettiği bu tıbbi çalışmalar için bir kaynak göstermemiş.

Yukarıdaki açıklama toplumun muhafazakarlarının kadınların otomobil kullanma isteklerine karşı duyulan tepkinin bir göstergesi. Suudi Arabistan’da kadınların otomobil kullanmalarına karşı olan yasağın hukuki bir dayanağı bulunmuyor fakat zorunlu durumlarda ehliyetsiz araç kullanan kadınlar yargılanarak hapse atılıyor. Ehliyet sadece erkeklere veriliyor.

Suudi Ahlak Polisinin başı olan Sheikh Abdulatif Al al-Sheikh, daha geçen hafta uluslararası basına bu konu hakkında islam hukukunda kadınların otomobil kullanmalarına engel olacak bir hüküm bulunmadığını açıklamıştı.

Kral Abdullah, son zamanlarda kadınların özgürlüklerini yavaş da olsa artırmaya yönelik reformlarla gündemde olmuştu. Kadınlara daha fazla iş olanağı yaratmayı içeren reformlarda sürücülüğe değinilmemişti.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar