Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Volvo'dan güvenlik teknolojisi: Bisiklet tanıma sistemi

Volvo, bisikletlilerin dahil olduğu kazaları azaltmak için yeni bir güvenlik teknolojisi geliştirdi. Ülkemizde bisikletli sayısı fazla olmasa da bisikletlilerin trafiğin önemli bir parçası olduğu kalabalık metropollerde, özellikle dönüşlerde ve ışıklarda kör noktalar ve dikkat gerektiren durumlar oluşabiliyor.

Eski İsveçli yeni Çinli marka Volvo, trafikte bisikletliler ile motorlu araçların daha iyi anlaşmalarını sağlayacak yeni bir güvenlik teknolojisi geliştirdi: Bisiklet tanıma sistemi.

Dikiz aynasına monte edilmiş bir kamera, radyatör ızgarasındaki radar ile birlikte çalışıyor. Sistem bir cisim tespit ettiğinde, kokpitteki bilgisayar yaya mı yoksa bisikletli mi olduğunun ayırdını yapabiliyor ve eğer belli bir mesafeden çok yaklaşırsa da otomatik fren devreye giriyor.

Volvo yaya ve bisiklet tanıma teknolojisi

Volvo yaya ve bisiklet tanıma teknolojisi

Olası bir çarpışmayı tespit edip aracı otomatik olarak durduran sistemler yeni değil. Bir süredir yüksek teknolojisi olan pek çok markadan araçta zaten güvenlik için kullanılıyor. Volvo’nun getirdiği teknolojinin en güzel tarafı, sürücüye sağladığı kolaylıktaki performans. Tıpkı trafik ışıklarında olduğu gibi bisikletlileri ve yayaları uzaktan tanıdığında bir uyarı ışığı veriliyor. Sadece gerçek bir acil durumda  uyarıyla birlikte yavaşlama başlıyor ve gaz aniden kesilmiyor. Volvo, 2013 ortalarıyla birlikte tüm modellerinde bisiklet tanıma sistemlerini kullanmayı planlıyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar