Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Türkiye'nin ilk bisiklet yolu yönetmeliği trafiği değiştirecek

Dünyada bir çok ülke trafikte bisiklet kullanarak ulaşımdan büyük bir yükü kaldırmayı başarıyor. Bu duruma bir günde gelinmedielbette, fakat gerek alt yapı gerek insanların bilinçlendirilmesi ve bisiklet kullanımının özendirilmesi bunda çok etkili oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye genelinde bisiklet kullanımını arttırmak ve trafik yoğunluğunu azaltmak için bir proje başlattı ve resmi bir adım atarak şehir içi yollarda bisiklet yolları, istasyonları ve park yerleri tasarımı ve yapımı ile ilgili yönetmeliği resmi gazetedeyayınladı. 5 yıl sürecek olan bu proje kapsamında bisiklet yolları arttırılacak ve bu yollar toplu taşımaya bağlanacak.

caddebostan bisiklet yolu istanbul

İstanbul’da 80 km bisiklet yolu var

Şu anda İstanbul’da sadece 80 km uzunluğunda bisiklet yolu bulunuyor. Genellikle sahil yollarında bulunan bu bisiklet yolları, çoğunlukla spor amaçlı kullanıyor. Bu çalışma ile bisiklet yollarının ana caddelere bağlanması ve bisikletin bir ulaşım aracı haline gelmesi hedefleniyor. İnsanların işlerine bisikletle gidip gelebilmeleri ve bu sayede trafikte azalma sağlanırken park sorununda da azalma sağlanması amaçlanıyor.

Bisiklet Yolları Toplu Taşımayla Bağlantılı Olacak

Bakanlık, bisikletin trafikte bir ulaşım aracı olması konusunda oldukça ciddi. Yeni yapılacak mavi renkli bisiklet yolları metro, tren, otobüs, vapur gibi toplu taşıma araçlarına bağlantılı olacak. Bisiklet yollarının toplu taşıma ile bağlandığı yerlerde bisiklet park yerleri yapılacak. Toplu taşıma sürücülerine de bu konuda eğitimler verilecek.

istanbul'da bisikletli toplu taşıma

Bisikletle toplu taşımanın da ne kadar kısıtlı olduğunu İstanbul’da bisiklete binenler iyi bilir. Projenin getirdiği bir diğer yenilik de tam bu alanda. Özellikle otobüslerde bisikletlerin kolayca taşınması için düzenekler yerleştirilmesi planlanıyor. Bu sayede bisiklet kullananlar hafta sonları sahildeki bisiklet yollarına yada doğal alanlara kolayca ulaşabilecekler.

bisiklet yolu

Mavi ve gece aydınlatılan bisiklet yolları

Bisiklet sürücülerinin en büyük sorunu taşıtlar tarafından fark edilmemek. Bu sorunu çözmek için yeni yapılacak bisiklet yolları maviye boyanacak bu sayede taşıt yollarından kolayca ayrılacaklar. Bisiklet yollarının yanında da ayrıca 50 cm güvenlik boşluğu bırakılarak, bu boşluklara gece görülebilen uyarı işaretleri yerleştirilecek. Geceleri aydınlatılacak bisiklet yolları sayesinde hem bisiklet sürücüleri yollarını rahatça görebilecekler hemde taşıtlar bisikletlileri kolayca fark edebilecekler.

Ayrıca bisiklet yollarında hız sınırı 25 km olacak ve engelli araçları da bu yolları kullanabilecekler.

Proje Beklenilen Başarıyı Yakalar mı? 

İstanbul’da bir bisiklet kullanıcısı olarak bence, tıpkı İstanbul trafiğinin yol yapmakla çözülmeyeceği gibi, ulaşımda bisikletin yaygınlaşması için de sadece bisiklet yollarının yapılması, ışıklandırılması bisikletin ulaşım aracı haline gelmesine yeterli olmayacaktır. Gelişme elbette çok güzel, Resmi Gazete’de yayınlanmış olması çok umut verici fakat bisiklet kullanıcıların en büyük derdi bisiklet yolunun olmaması değil, bisiklet yollarına park eden araçlar, aynalarına bakmayan, sinyal kullanmayan ve bisikletlileri sıkıştırmakta sakınca görmeyen sürücüler.

Özellikle İstanbul’daki trafik sorununa kesin çözüm olacak olan bisiklet kullanımının yaygınlaşabilmesi için bu gibi projelerde sürücülerin de bilinçlendirilmesi gerekli. 5 yıla yayılan bu proje kapsamında toplu taşıma sürücüleri başta olmak üzere sürücüler için de çalışmaların yapılacağını ve sürücülerin bisikletin farkına varacağını umut ediyoruz.

Bisiklet deyince akla gelen ilk ülkelerden biri olan Hollanda’da bisiklet yolları devletin yıllarca süren çalışmaları sonucunda aşağıdaki halini yaşıyor. Sadece bisikletler için yapılmış askılı dönel kavşaklar, dik yokuşlarda kurulmuş bisiklet asansörlerigibi bisikletli yaşamı teşvik eden gelişmeleri umuyoruz ki ülkemizde de görürüz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar