Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Dikkat Bisikletli! Sürücüler için Bisikletlerle Var Olmanın Kuralları

Bisiklet yollarının çok kısıtlı olduğu ülkemizde, ister trafikte bisikletlilerin de hakları olmalı. Bisikletlilerin ve motorlu taşıtların dahil olduğu korkunç kazalara güncel haber başlıklarında hala rastlıyoruz. Belki hatırlarsınız, geçen Ağustos’ta, İznik’ten Eskişehir’e gitmekte olan 5 kişilik profesyonel bir bisikletli grubuna çarpan otomobil nedeniyle bir bisikletli hayatını kaybetmiş, iki bisikletli de ağır yaralanmıştı. Çarpan sürücü olay yerinden kaçmış fakat kopan aynasından aracın marka ve modeli belirlenebilmişti.

Hem bisikletlilerin hem de sürücülerin trafikte güvenli şekilde var olabilmeleri için her iki tarafın da dikkat etmesi gereken noktalar var. Konunun bisikletliler tarafını da önümüzdeki günlerde ele alacağız fakat bu yazımızda sürücülere bazı hatırlatmalar yapmak istiyoruz.

Bisikletli farkındalığı

Ülkemizde bisiklet ve motorsiklet her zaman risk olarak görülür ve otomobil sürücüleri tarafından da çoğu zaman görmezden gelinen araçlar olarak değerlendirilirler. Kaza haberlerinde konuyla hiç ilgisi olmayan kişilerin bile ilk tepkilerinin, bisikletlinin ne işi var, binmesin gibi sözler olduğuna sıklıkla rastlamışızdır.

Ortalama bir otomobil yaklaşık 2 ton ağırlığında, ortalama bir bisiklet ise hemen hemen 10 kg.  Bisiklet ve otomobil arasında olacak bir çarpışmada kaybedecek taraf her zaman bisiklet olacaktır. Karşı tarafı başka bir otomobil gibi düşünmeden bu farkı her zaman hatırlamanızda yarar var.

Bisikletlilerin de hakları olması gerektiğini unutmayın

Bisiklet, trafikte bir araç olarak kabul edilse de,  Karayolları kanunu içerisinde hala tam kanuni haklara sahip değil. Hem çevrecilik, hem sporu özendirmek adına Avrupa’nın kimi yerlerinde bisiklet kullananlara gittikleri kilometre başına ücret ödendiğini biliyor muydunuz?  Bisiklet yollarının çok kısıtlı olduğu ülkemizde Dünya’nın en çevreci aracını kullanan trafikteki bisikletlilere lütfen bir de bu açıdan bakmayı deneyin.

Bakış açınızı genişletin

Motorlu taşıt kullanıcıları bisikletlileri çoğu zaman yoldan çekilmesi gereken bir engel olarak görürler. Bisikletlilere sabırsız davranan sürücülerle yapılan bir araştırmada, bisikleti kullanan kişinin bir tanıdıkları komşuları, kardeşleri olduğunu varsaymaları durumunda daha sabırlı davrandıkları ortaya çıkmış.  Ne yöne gideceğini kestiremediğiniz yavaş gittiği için sizi sinirlendiren bir bisikletliyle bir sonraki karşılaşmanızda onun tanıdığınız biri olduğunu düşünmeyi deneyin. Yaklaşımınız değişebilir.

Yollardaki her bisikletlinin, daha az otomobil demek olduğunu fark edin

İyi tarafından bakın, yoldaki her bisikletli trafikten eksilen bir otomobil demek.  Daha çok bisikletlinin yollarda olması trafik sıkışıklığını azalttığı gibi çevre kirliliğini de azaltabilir.

“Bu kadar hızlı gelebileceğini düşünmemiştim”

Kavşaklar, otomobil ve bisikletlerin çarpışmalarının en sık yaşandığı yerler.  Özellikle sağa dönen araçlar bisikletlilere dikkat etmeli. Eğer sinyalinizi vermezseniz sağ arka kuyruktaki bisikletli ile çarpışmanız çok kolay. Bazen de sürücüler sola dönecekken gelen bisikletliyi görüp, dönebilecek kadar zaman olduğunu sanabiliyorlar. Bisikletlinin hızı sürücüleri şaşırtabiliyor. Bisikletler saatte ortalama 20-30 km hız yapabiliyor. Dönüşlerde bisikletli faktörünü dikkate alın.

Bisikletlilerin varlığını kabul edin

Kapınızı açmadan gelen bir bisikletli olup olmadığına bakmak, hızı 30 km yi bulan bisikletlinin güvenliği için çok şey ifade edebilir.  Çoğu zaman sürücüler bisikletlileri görmeden çarpıyorlar çünkü yollarda bisikletli olmasını beklemiyorlar. Bugün bisikletlilerin trafikte daha fazla yer alması için mücadele veren bir çok  grup var, Dünya’da ise ülke başbakanları dahi işlerine bisikletle gitmeyi tercih edebiliyorlar. Herkesin güvenliği için yollarda sadece motorlu araçlar olacağı varsayımını bırakmak gerekiyor.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar