Bisiklet asansörü: Bisikletlinin yokuş destek sistemi

Kuzey ülkeleri, bisiklet altyapısı ve trafikteki bisiklet sayısıyla bu alanda öncü bölgeler arasında.  Bölge, bisiklet park yapıları, bisiklet dönel kavşakları, sadece bisikletlilere açık yolları ile sağlam bir altyapıya da sahip. Norveç ise bisikletlilere bir süredir çok ilginç bir hizmet sunuyor; Bisiklet Asansörü.

bisiklet asansörü norveç

İlk bisiklet asansörü ülkede belki inanmayacaksınız ama 1993 yılında kurulmuş. Turistlerin de ilgi odağı olan asansör, 130 metrelik yokuşa 2012 yılına kadar tam 200 bin bisikletliyi kazasız belasız çıkarmış.

Hollanda’da bisiklet yolları nasıl bu kadar gelişti?

2013 yılında ise Cyclocable denen daha üst seviye bir güvenliğe sahip ve daha endüstriyel bir versiyon ile değiştirilmiş.  Cyclocable sisteminin arkasında bisiklet yarışları ile ünlü Fransa’nın olmasına doğrusu pek şaşırmadık. Fransız kuruluş POMA, şimdi fikri dünyanın diğer bisikletli şehirlerine pazarlamak istiyor.

bisiklet asansörü norveç 2

Kayak asansörleri prensibinde çalışan CycloCable, Norveç’in Trondheim kentindeki bir istasyonda bulunuyor. Yeşil butona basmanızla sistem uyarı sinyalleri vererek çalışmaya başlıyor. Size de ayağınızı yerleştirerek, yokuştan yukarı yorulmadan çıkmanın keyfini çıkarmak kalıyor. Saniyede 2 metre yol alabilen sistem, saatte 300 bisikletliyi taşıyabiliyor. Metresinin maliyetinin 2-3 bin dolar olduğu söylenen asansörü kullanmak ise tamamen ücretsiz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar