Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Türkiye’de filo kiralama pazarı 5 yılda ikiye katlanacak

“Türkiye Filo Kiralama Pazarının Stratejik Analizi” isimli araştırmaya göre operasyonel kiralamanın sağladığı faydalar konusunda artan bir farkındalık var.  Analistler, hali hazırda filo pazarının yalnızca yüzde 22’lik bir bölümünün aktif olduğunu, operasyonel kiralama şirketleri açısından devasa büyüklükte el değmemiş bir potansiyel olduğunu belirtiyorlar.

Operasyonel kiralama şirketlerinin 2012 yılında satın aldığı araç sayısı 69.000 adet. Araştırmaya göre 2018 yılında bu rakam 123.000 adete yükselecek. Analistlere göre Türkiye pazarı büyük olasılıkla Avrupa ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranını yakalayarak birçok Avrupa ülkesini geride bırakacak.

Filo kiralamayı en çok hangi sektörler tercih ediyor?

Araştırmaya göre hali hazırda pazarın büyümesine en büyük katkıyı eczacılık, sağlık ve hızla büyüyen tüketim malları firmaları yapıyor. Operasyonel kiralama şirketleri, küçük ve orta ölçekli işletmelere inerek yeni iş modelleri geliştiriyor. Bu nedenle operasyonel kiralamaya yönelik araç havuzunun 2019 yılına kadar 300.000 araca ulaşması bekleniyor. Buna bağlı olarak küresel oyuncular, yatırım fonları ve özel sermaye, gelecek vaad eden Türkiye operasyonel kiralama pazarını takibe almış bulunuyorlar.

Filolardaki kiralık araçların çoğu dizel

Gerekli büyüme için kiralama şirketlerinin hizmet kalitelerini yükseltmeleri ve yeni mobilite çözümleri sunmak için ortaklık ve satın alma seçeneklerini araştırmaları gerekiyor. Örneğin, dizel araçlar mevcut durumda kiralama pazarının neredeyse yüzde 90’lık bir bölümünü teşkil ediyor olsa da, hibrid ve elektrikli araçlara olan talebin de artması bekleniyor.

Ticari araç kiralamaya mevzuat engeli

Araştırmayı gerçekleştiren Frost & Sullivan firmasından Otomotiv ve Taşımacılık Yatırım Analisti Hikmet Çakmak şu görüşü ileri sürüyor: “Daha düşük maliyetler ve üstün filo yönetimi gibi faydalar, filo kiralama hizmetlerinin Türkiye’de benimsenmesini sağladı. Ülkedeki yüksek taşıt vergileri de büyük çaplı filo müşterilerini doğrudan alım yerine operasyonel kiralama seçeneğine yönlendiriyor.”

Bu konuda kuruluşlara tavsiyelerde bulunan Çakmak şunları söylüyor: “Yeni iş modelleri ve gelişmiş hizmet kalitesi operasyonel kiralamayı ileri taşıyacak olsa da, ilgili mevzuatın olmaması pazarın gelişimini olumsuz etkiliyor. Hafif ticari taşıtların kiralanmasını engelleyen yönetmelikler zorlukları artırıyor. Operasyonel kiralama kuruluşları, kontrol mekanizmalarının oluşumu konusunda devletle birlikte ortak bir program oluşturmalıdır. ”

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar