Ticari Araç Kiralamada Dikkat Edilmesi Gerekenler? K Belgesi Nedir?

Ticari araç kiralamada nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Hangi belgelere sahip olanlar ticari araç kiralayabilir hangileri kiralayamaz?

Kiralık ticari araç fiyatları

Ticari araç kiralama

Ticari araç satın almak, aracı sürekli olarak kullanmayacak bir işletmeye, bir çok vergi ve masraf yüklüyor. Bu nedenle özellikle küçük işletmeler satın almak yerine, ticari araç kiralamaya daha fazla yöneliyorlar. Böylece hem masraflarını düşürüp hem de taşıma işlerini kolayca halletmiş oluyorlar.

Yolcu ve yük taşımacılığında kullanılan ticari araçların, kullanım amaçlarına göre farklı belgelere sahip olmaları gerekiyor. Minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyon olarak ruhsatlarında belirtilen araçlar ruhsatlarındaki tanımlarına göre belgelendiriliyor.

Yolcu Taşımak İçin Ticari Araç Kiralama

Eğer ticari araç kiralama ile yolcu taşıyacaksanız, aracın ruhsatında yolcu sayısının yazması gerekiyor. Eğer yolcu sayısı yazmıyorsa veya yolcu sayısı yanında yük kapasitesi yazıyorsa aracın K belgesine sahip olması gerekiyor. Eğer yük kapasitesi yazmıyor sadece yolcu sayısı yazıyorsa K belgesine gerek kalmıyor.

Yük Taşımak İçin Ticari Araç Kiralama

Yük taşımak için kiralayacağınız aracın ruhsatında aracın yük kapasitesi ve varsa eğer yolcu kapasitesi yazmalı. Bu tip yük taşımak için üretilen kiralık ticari araçların K belgesi sahibi olması gerekmekiyor.

K Belgesi nedir? K Belgesi nasıl alınır?

K Belgesi, yurt içi eşya taşımacılığı yapacak olan araçların sahip olması gereken belgedir. Bu belge araç plakasına işlenir ve şahıslar veya şirketler K Belgesi alabilir. K Belgesi taşımanın şekline göre K1 ve K2 olarak ikiye ayrılır.

Ticari Araçta K1 Belgesi Nedir?

K1 belgesine sahip olan araç Türkiye sınırları içerisinde rahatça yük taşıyabilir. Aynı zamanda araçta yüklü olan malın faturasının olması, aracın yurt dışında da dolaşmasını sağlar. Kiralamanız gereken ticari aracın mutlaka K1 belgesi olması gerekmektedir.

Ticari Araçta K2 Belgesi Nedir? 

K2 belgesi sadece aracın gerçek sahibinin yük taşımasına izin verir. Kiraladığınız ticari aracın K2 belgesi varsa bu araçla yük taşıyamazsınız. Her hangi bir kontrolde, K2 belgeli aracı sahibi dışında biri kullanıyorsa araç bağlanır. Bu nedenle eğer yük taşıyacaksanız, K2 belgeli bir ticari araç kiralamamanızı öneririz. Aracı kiralarken daha sonra zor durumda kalmamak için K belgesini mutlaka kontrol etmelisiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar