Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Otomobillerle toplu taşıma Toyota'dan

Toyota, şehir hayatında otomobilleri toplu taşıma ile entegre eden ilginç bir proje başlattı. “Ha:mo” adı verilen projeye Toyota, 70 elektrikli araç ve 27 şarj noktası sağlıyor. Fransa’da, şehir yönetimiyle birlikte bir araç paylaşım firmasının da dahil olduğu çalışma Grenoble kentinde 1 Ekim’de başlayacak.

Araçların şarj noktaları toplu taşıma ile entegre çalışıyor

Araçların şarj noktaları toplu taşıma ile entegre çalışıyor

Toyota hibrid ve yakıt hücreli Fuel Cell teknolojilerinin en ekonomik ve ekolojik çözüm olduğuna inanıyor. Şehir kullanımına uygun kompakt yapıya sahip elektrikli otomobillerin de, şehir içi ulaşımlarda toplu taşıma ağına entegre edilerek park alanı bulma sorununu da ortadan kaldıracağını iddia ediyor. Projede tıpkı bisiklet kiralamada olduğu gibi kullanıcılar şarj noktalarında kendileri için ayrılan yerlere park ederek, aracı tekrar şarja takıyorlar ve kullanma işlemi sona eriyor. Böylece elektrikli Toyota i-ROAD ve Toyota Auto Body COMS diğer kullanıcı için hazır şekilde bekletiliyor.

Cité lib by Hamo
Toyota’nın bu stressiz ve çevreci yolculuklar için kullanacağı araçlar da bir o kadar ilgi çekici. Toyota i-ROAD, motosiklet ve otomobili birleştiren değişik bir araç. 2 kişilik arka arkaya oturma düzeniyle i-ROAD, motosikletin manevra gücünü otomobil konforuyla birleştiriyor. Toyota Auto Body COMS ‘da ek olarak bagaj alanı da var.

Süreç şu şekilde planlanmış; Araç paylaşım firması Cité lib’in akıllı telefon uygulamasından veya web sitesinden şarj noktaları seçerek ödeme yapılıyor. Araçlar ve şarj istasyonları şehrin ulaşım sisteminin bilgi teknolojileri altyapısına bağlı çalışıyor. Kullanılan otomobillerin aynı noktaya geri götürülmeleri gerekmiyor, farklı bir şarj noktasına bırakılabiliyorlar.  Böylece hem kullanım kolaylığı sağlanırken hem de sıfır emisyonlu bu araçlarla daha temiz bir hava sahası yaratılıyor. Maliyet ise 15 dakikalık bir yolculuk için 3 avro. Toplu taşıma kartı olanlarsa 15 dk’ya kadar olan yolculukları 2 avroya ve her ek 15 dk ya 1 avro ödeyebiliyorlar. Maksimum 4 saatlik kullanım ise 17 avro.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar