İlk Kez Araç Kiralayacaklar için Araba Kiralamanın Gizli Masrafları

Otomobil kiralamaya ihtiyacınız olduğunda, tam çok iyi bir fiyattan araç bulduğunuzu düşünürken beklediğinizden çok daha fazla bir rakam ödediğiniz oldu mu? Küçük haftasonu kaçamağınız, KDV, havaalanı masrafları, sigorta ve kiralarken farkında olmadığınız bazı ekstralar, kiralama firmalarının provizyonları da eklenince tahmin ettiğinizin çok üzerinde bir fiyata gelebilir.

Bu yaz en uygun fiyatla araç kiralayın

Eğer ilk kez araç kiralayacaksanız kredi kartı olmadan kiralama yapmanın pek mümkün olmadığını bilmelisiniz. Kiralama şirketleri baştan kartınıza belli miktarlar için blok koymak isteyeceklerdir.

Araç kiralarken baştan bilmekte yarar bulunan gizli bazı maliyetler hakkında bilginiz olursa, bütçenizi daha iyi belirleyebilir, size en uygun aracı daha kolay seçebilirsiniz. İşte bazı gizli masraflar:

Vergiler ve Havaalanı Kesintileri

KDV’yi elimine etmenin bir yolu yok elbette, fakat havaalanı dışında bir noktadan kiralama yaparsanız, havaalanı masrafını ödemeden aracı kiralayabilirsiniz. Havaalanı kiralamaları her zaman şehir içi kiralamalardan daha yüksek fiyatlıdır fakat şehir içindeki kiralama ofislerinin akşam belli bir saatten sonra çalışmadığını unutmayın.

Sigorta

En yaygın ekstra maliyetlerden biri sigorta. Genelde tüm kiralık araçlar kaskolu, fakat küçük bir yerden kiralıyorsanız bunu da kontrol etmenizde yarar var. Hırsızlık sigortası, ferdi kaza sigortası, lastik-cam-far sigortası, 3. Şahıslara karşı sorumluluk sigortası gibi günlük belli bir rakam ödeyerek ihmalin sizden kaynaklı olmadığı durumlarda araçta oluşabilecek hasarlardan sorumlu olmayabiliyorsunuz.

Yakıt Masrafları

Genelde araçlar tam depo olarak teslim ediliyor. Fakat burada alternatif seçenekler olabiliyor, kullandığınız kadar ödeme veya yakıt kartları gibi. Burada kullanmadığınız benzin için bir geri ödeme olmadığını hatırlatalım. Yani yakıtı daha hesaplı alabileceğiniz yerler olduğunu düşünüyorsanız aracı boş almak da iyi bir seçenek olabilir. Genel kural aldığınız şekilde teslim etmektir. Fazla yakıt için iade yapılmaz.

Aracı Bırakma Masrafları

Aracı kiraladığınız yerden farklı bir yere bırakmak isterseniz bir ekstra ödemeniz gerekebilir. Bu ücret genelde mesafeye ve lokasyona göre değişebilir.

24 Saat Sınırı

Bu konuyu otel gibi düşünün. Çıkışı geciktirirseniz kalmadığınız günü de ödersiniz. Eğer aracınızı Cuma günü kiralamışsanız, teslim ederken de saat konusuna dikkat etmek sizi ekstra masraflardan kurtarabilir. Bazı kiralama firmalarının 24 saat üzerine tolerans süreleri olabilir fakat çoğunlukla 24 saati geçirdiğinizde yeni bir gün araç sizde kalmış gibi ücret ödemeniz gerekecektir. Erken iadede çoğu firma indirim yapmıyor. Yine de kiralama sözleşmenizi iyi kontrol etmenizde yarar var.

Yapılan Kilometre

Büyük kiralama şirketleri genelde limitsiz km politikası uyguluyor. Fakat bazı kiralama firmaları belli bir kilometre sonrası ek ücretler talep ediyor olabilirler. Size sunulan özel fiyatlar bu kilometreleri kapsamıyor olabileceğinden rezervasyon yaptırmadan sözleşmeyi iki kez kontrol edin.

Değişen Ücretler ve Sezon Fiyatları

Birçok kiralama firmasıyla görüşmek, kampanyaları incelemek ve hatta internet üzerinden rezervasyon yaptırmak size tasarruf ettirebilir. Yaz dönemi araç kiralamaların en yoğun olduğu dönem olduğundan, bu mevsimde fiyatlar daha yüksek olacaktır.

Yaş Konusu:

21 yaş ortalama bir otomobili kiralamak için gereken sınır. Yine de 25 yaşa kadar belli bir ek ücret ödemeniz gerekebilir. 70 yaş üzeri için de benzer yaptırımlar olabilir, bunları kontrol etmenizde yarar var.

Ek Sürücüler:

Sizden başka kiraladığınız aracı farklı bir sürücünün de kullanabilmesi için normalde bu opsiyonu satın almanız gerekir. Fakat büyük kiralama firmaları aile üyelerinden genelde ek ücretler talep etmiyorlar.

Ekstralar

Araç kiralamada aklınıza gelmemiş olan bazı konular da ekstralara giriyor olabilir. Genelde çocuk koltuğu, GPS navigasyon sistemleri, tavan rayı ve port bagaj günlük ek ücretlere tabiidir.

 

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar