Bu yaz tatilinizde karavan kiralayın

Karavan kültürü ülkemizde fazla gelişmiş olmayan fakat meraklılarının tutkuyla bağlı oldukları bir konu. Bizde karavan deyince genelde akla köfte ekmekçi, adana dürümcü gibi seyyar yemekçiler gelir. Oysa karavan sadece emeklilerin değil, özgür ruhlu herkesin tatil alternatifleri arasında olan bir araç ve karavan tatili sanıldığından çok daha popüler.

karavantatili2

İlk kez karavanla bir tatil planlayanlara yol göstermesi için bu yazıyı hazırladık. Karavanla tanışmak için en güzel yol satın almaktansa kiralamak. Eskiden pek yaygın olmasa da artık hem Türkiye’den hem de yurtdışından uygun fiyatlarla karavan kiralamak mümkün. İlk kez karavanla bir tatil yapmayı düşünenler için karavan kiralamak, bu deneyimi yaşamak için harika bir yol. Karavan kiralamak için tek ihtiyacınız olan B sınıfı bir ehliyete sahip olmak.

karavanici2

Ocak, buzdolabı, tuvalet, duş, klima ve yatakları ile karavanlar adeta küçük motorlu evler. İki tür karavan var, bir aracın çektiği “Çekme Karavan” ve kendi motoru olan motorlu karavanlar. En hesaplıdan en lüks seçeneklere kadar alternatifler mevcut. Genellikle 1 haftadan daha kısa sürelerle karavan kiralamak kolay değil ama kiralama firmasının durumuna göre bu da değişebiliyor.

karavantatili3

Karavanlarda genellikle klima ve sıcak su hariç fonksiyonlar elektrikle veya güneş enerjisiyle şarj olabilen bir akü aracılığıyla sağlanıyor. Tüm fonksiyonlardan kesintisiz yararlanabilmeniz için en başta bol güneşli ve karavanla tatil yapmaya uygun rotaları araştırmanızda fayda var. Eğer karavan kamplarında konaklamak isterseniz Türkiye’deki tüm kampların bilgisine “Ulusal Kamp ve Karavan Federaysonu” websitesinden ulaşabilirsiniz. Artık yeni teknoloji karavanlarda sıcak su ve elektrik sorun olmaktan çıktığı için karavanınızla dilediğiniz yerde konaklayabilirsiniz.

Türkiye’de kolayca karavan kiralayın!

Kiralanan karavanlarda kaç kişilik araçlar olduklarına göre yastık yorgan ve temiz nevresim takımları bulunuyor. Yine de yanınıza ekstra birkaç battaniye almak iyi bir fikir çünkü karavanlar çabuk ısınıp çabuk soğuyan araçlar. Kap kacak, yiyecekler dışında tecrübeli karavancıların mutlaka yanınıza almanızı önerecekleri şey ise bir yer paspası. Doğada park edeceğiniz ve araca sürekli girip çıkacağınız için zeminin çamur olması biraz kaçınılmaz oluyor.

karavantatili4

Doğanın içinde harika bir manzarayla uyanmak, gölgesine iki sandalye atıp dostlarla mangal yapmak, közde pişen türk kahvesinin tadını dilediğiniz manzarada çıkarmak karavan tatilinin keyiflerinden sadece birkaçı. Meraklıların sorularına ve karavanınızın göreceği ilgiye de şimdiden hazır olun.

Türkiye’de karavan kiralama fiyatları orta seviye bir araç kiralama fiyatlarından çok da farklı değil. 120 TL‘den başlayan fiyatlarla rahatlıkla karavan kiralayabilirsiniz.

TRT’de yayınlanan Yolaçık belgeselinin 4×4 karavanları konu alan bölümü de, bu yolculuğa çıkanların anlattıkları ve deneyimleriyle karavanla ilgili fikirlerinizi değiştirebilir.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar