Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Araç kiralayanların ilginç trafik alışkanlıkları

Araç kiralama sektörünün liderlerinden olan ve 32 ülkede 1.5 milyonluk araç filosuna sahip olan LeasePlan, tüm dünyadaki uzun dönem araç kiralama sürücüleri ile yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı. Türkiye dahil, Avrupa, Asya ve Avustralya‘yı kapsayan anket; sürücüler hakkında ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

Tasit.com da günlük araç kiralama yapın.

Araba mı Daha Önemli, Cep Telefonu mu? 

Uzun dönem araç kiralama yapan kişilerle yapılan ankette ”Sizin için hangisi daha önemlidir: Otomobil mi cep telefonu mu?” sorusu soruldu. Ankete katılanların yüzde 53’ü ”otomobil” önemlidir, yüzde 34’ü ”ikisi de eşittir” dedi. Yüzde 7’lik kısım ”cep telefonu”nu otomobilden daha önemli görürken yüzde 6’sı bilmiyorum yanıtını verdi.

En Önemli Ulaşım Aracı Hangisi? Otomobil – Tren – Otobüs

Ankette araç kiralama müşterilerine sorulan sorulardan biride; ”En önemli ulaşım arası hangisidir?” Ankette ”otomobil” açık ara en önemli ulaşım aracı çıktı. Otomobil yüzde 94 oranıyla birinci, yüzde birer oranla ise tren ve otobüs ikinci ve üçüncü oldu.

filo kralamaAraç Kiralama mı Yoksa Otomobil Satın Almak mı? 

Uzun dönem araç kiralama mı yoksa otomobil satın alma mı?” sorusuna Avrupa ”araç kiralamayı” seçti. Yüzde 84 oranıyla İspanya ve yüzde 78 oranıyla Yunanistan uzun dönem araç kiralamayı seçti. Bu sonuca göre Avrupa’nın otomobil satın alma devrini yavaş yavaş kapattığını söyleyebiliriz.

Otomobil satın alma ise yüzde 24 oranıyla Türkiye birinci, yüzde 23 ile Hindistan ikinci ve yüzde 17 ile Avusturalya üçüncü oldu.

otomobil kiralamaTrafikte diğer sürücülerle flört eder misiniz?

Araç kiralama yapan sürücülerle yapılan ankette en ilginç sorulardan biride; ”Trafik sıkıştığında diğer otomobil kullanıcılarıyla flört eder misiniz?”. Bu soruya anket katılımcılarının yüzde 12’si ”bazen” yanıtını verdi. Soruya yüzde 5’i ”sadece bir kez oldu” derken, yüzde 85’i ”asla” yanıtını verdi. ”Daima” yanıtını ise ankete katılanların sadece yüzde 1’i oldu.

Uzun dönem araç kirala yapan Türk sürücüler ise ankete göre flörtöz çıktı. Ankette flörtöz sürücülerin dünya çapındaki oranı yüzde 17 iken, Türk sürücülerin yüzde 27’si flörtöz olduğunu söylüyor.

En İyi Otomobil Aksesuarı Hangisi? 

Otomobil aksesuarının hangisinin daha vazgeçilmez olduğunu merak eden LeasePlan rent a car, sürücülere ”Sizin için otomobildeki en önemli aksesuar hangisidir?” sorusunu yöneltti. Anket katılımcılarına göre en önemli aksesuar yüzde 23 ile ”navigasyon. İkinci aksesuar ise yüzde 18 ile ”radyo”, yüzde 16 ile ”USB ve bluetooth” üçüncü oldu.

navigasyonNeden Elektrikli Otomobil Kullanmıyorsunuz? 

Ankette elektrikli otomobil piyasası hakkında da sorular yöneltildi. Ankete göre sürücülerin elektrikli otomobil kullanmamalarının başlıca nedeni; yüzde 71 ile ”halauzun mesafe seyahatlerinin mümkün olmaması”. Elektrikli otomobil tercih etmeyenlerin yüzde 41’i şarjdan kaçmak için yakıt yönünden daha verimli bir otomobil tercih ediyor.

Peki Sürücüsüz Otomobil? 

Sürücüsüz bir araçta yolcu olduğunuzda kendinizi güvende/rahat hisseder miydiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 57’si ”gergin olurdum ama denerdim” cevabını verdi. Yüzde 21’i ”adım atmam” derken, yüzde 14’ü ”rahat hissederim” dedi. Türkiye’deki katılımcıların yüzde 59’u ise ”gergin hissederim ama denerim” cevabını verdi.

sürücüsüz otomobilOtomobil Kullanırken Başka Ne Yapıyorsunuz? 

Otomobil kullanırken başka ne yapıyorsunuz?” sorusuna araç kiralayanlardan ilginç cevaplar alındı. Sürücülerin yüzde 81’i otomobil kullanırken otomobil dışında bir çok şeyle daha uğraşıyor. Sürücülerin yüzde 69’u ”telefonla konuşuyor”. Otomobil kullanırken ”mesajlaşma ve sosyal medya kullanımı”nın oranı ise yüzde 19. Türkiye’de ise bu oran 22.

araç kiralamaEn Kötü Sürücüler Hangi Ülkeden Çıkıyor? 

Cevap Türkiye değil. Ankete göre en kötü sürücüler yüzde 13 ile İtalya‘dan çıkıyor. İkinci sırada yüzde 6 ile Fransa, üçüncü sırada yüzde 5 ile Romanya yer alıyor. Türkiye ise ilk beşte yer almıyor.

lüks araç kiralamaSürücüler En Çok Neye Sinirleniyor? 

Sürücülerin yüzde 34’ü ”trafik ışıkları”na sinirleniyor. Yüzde 19’u ”agresif sürücüleri” görünce agresifleşiyor. Yüzde 12’si ”yavaş gidenlere” sinirlenirken, yine yüzde 12’si ”hızlı gidenlere” sinirleniyor.

araba kiralamaSürücüler Ne Zaman Aşırı Hız Yapıyor? 

Uzun dönem araç kiralama yapanların yüzde 36’sı sadece ”otobanda” aşırı hız yaptığını söylüyor. Yüzde 24’ü ”yol sakinken”, yüzde 21’i sadece ”acelesi varken”, yüzde 12’si ise ”aracımda yolcu olmadığında” aşırı hız yaptığını söylüyor. Katılımcıların sadece yüzde 7’si ”çoğu zaman” yanıtını veriyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar