Araç kiralamada en çok tercih edilen otomobiller

Bu yıl Türkiye’de satılan sıfır otomobillerin 81.900’ü araç kiralama şirketlerinin filolarına katıldı. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), TNS Global ile birlikte araç kiralama sektörünün nabzını tutan “TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu” 3. çeyrek sonuçlarını yayınladı. İşte 2015’te Türkiye’nin araç kiralama tablosu:

Filo kiralama şirketlerinin araç parkı büyüyor

Şu anda Türkiye’deki filo kiralama firmalarının araç parklarında 266.473 kiralık araç bulunuyor. Bu rakam her yıl en az yüzde 10 artarak ilerliyor. Bu yıl 9 ayda araç kiralama firmalarının otomobil alımları, Türkiye’de satışı gerçekleşen sıfır otomobillerin yüzde 16,3’ü kadar. Geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 17,6 olarak gerçekleşti.

Filo satışlarının lideri Renault

Araç kiralamada tercih edilen otomobil markaları

Araç kiralamada en çok tercih edilen otomobil markaları

Filo kiralama şirketlerinin kiralık araç parklarında en sık rastlanan otomobil markası  yüzde 28,5 ile Renault. Renault’nun hemen ardından 17,7 ile Volkswagen geliyor. Volkswagen’i 12,6 ile Ford, 9,7 ile Fiat, 5,2 ile Opel, 4,8 ile Audi, 4,2 ile Citroen takip ediyor. %17,2’lik kısım ise diğer markalar tarafından paylaşıyor.

Araç kiralamada tercih: Dizel ve Düz Vites

Araç kiralamada tercih dizel ve düz vites.

Araç kiralamada tercih dizel ve düz vites.

Araç kiralama sektörü araç parkının %94’ü dizel araçlardan oluşurken, otomatik vitesli araçların oranı %41,2 oldu. Düz vitesli araçlar %51,2 ile kiralama filolarında daha fazla bulunuyor.

Kiralık otomobillerde segment payları

segmentlere göre araç kiralama

Araç kiralamada segment dağılımı

Operasyonel kiralama sektörünün araç parkında en fazla C segmenti araçlar bulunuyor. %51,3’lük bir paya sahip bu araçları, %29,7 ile D segmenti araçlar ve %13,3 ile D segmenti araçlar izliyor.

Kiralık araçlara yapılan yatırım 5 milyarı geçti

2015 yılında filolar satın aldıkları kiralık arabalar için 5 milyar 627 milyon TL ödeme yaptılar ve bu rakamın önemli bir kısmı da vergi. Uzun dönem araç kiralama sözleşmelerinde dolar ve TL’den ziyade %80 oranla avro tercih ediliyor. Türk Lirası ile yapılan araç kiralama sözleşmelerinin oranı yüzde 15,4 iken, dolarda bu oran yüzde 4,1’e düşüyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar