Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

2015 sonuna kadar 820 bin araç satılacak

Türkiye’de firmaların araç satın alma, kiralama ve kullanım alışkanlıklarını ortaya koyan ve TEB Arval’ın katkılarıyla hazırlanan “CVO Barometre 2015” araştırması sonuçları açıklandı.

2015 sonuna kadar 618 bin otomobil satılacak

Türkiye dahil 16 ülkede 5 bine yakın şirket profesyonellerinden görüş alınarak hazırlanan değerli çalışma Türkiye’de araç finansmanı ve araç kullanım alışkanlıklarına ışık tutuyor. Araştırma 2014 yılında 180 bin olan ticari araç satışlarının bu yıl sonunda 202 bin olacağını, otomobil satışlarınınsa 587 binden 618 bin civarına çıkacağını öngörüyor. Ekim 2015 sonu itibariyle araç satışı sayısı 727.243.

Türkiye’de şirketler taşıt kredisi ile araç alıyor

100 kişiden az çalışanı olan firmalarda araç satın alma işlemi %47 peşin, %47 taşıt kredisi ile gerçekleşiyor. Kobilerde %3 finansal kiralama, %3 operasyonel kiralama kullanılıyor. 100 kişiden fazla çalışanın bulunduğu Türk şirketlerindeyse, araç kiralama tarafında %26 ile, %36 olan Avrupa ile yarışan bir tablo var.

Araç kiralayan firmaların en çok beklediği hizmetler

Araç kiralama yapan Türk şirketlerindeki yöneticilerin %80’inin ilk beklentisi araç bakımı, lastik değişimi gibi hizmetler. Büyük şirketlerde kaza yönetimi, araç takip sistemi, raporlama, araç politikası, çalışanlarının araçlarının yönetimi ve güvenlik gibi öncelikler de öne çıkıyor.

Araç takip sistemi kullanımı yaygınlaşıyor

Araştırma, 2012’den bu yana ülkemizde araç takip sistemi kullanımının arttığını belirtiyor. Araç takip sistemleri en çok yakıt tüketimini azaltmak ve sürücü davranışlarını takip edebilmek için tercih ediliyor. Kobilerde araç takip sistemi kullanma oranı %12 iken, bu rakam büyük şirketlerde %60’a kadar çıkıyor.

Araç kiralamada mobil uygulamalara ilgi

Filo yönetimini destekleyen mobil uygulamalara olan ilgil büyük şirketlerde %37 iken, kobilerde %10 olarak ölçülmüş. Bu rakamlar Avruıpa ortalamalarına göre daha düşük kalmışlar.

Alternatif enerjili araçlara ilgi çok, kullanan az

Hibrit, elektrikli otomobil, hidrojenli otomobil, fişli hibrit, CNG gibi alternatif enerjilerle çalışan araçlar yakıt tüketimine büyük önem veren şirketlerin dikkatini çekiyor fakat bu teknolojiler henüz ülkemizde Avrupa’daki kadar yerleşmiş değil. Yine de kobi yöneticilerinin %21’i önümüzdeki 3 yılda bu teknolojilere sahip araçları kiralamayı düşündüklerini bildirmişler. Büyük şirketlerde ise bu oran %46.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar