Radyo canlı yayınında gerçek zamanlı trafik kazası

Sürüş sırasında bir noktadan sonra aslında hiçbir zaman olmaması gereken bir şeyi yaşıyoruz. Dikkatimizin tümünü yola ve trafiğe vermeden de ilerleyebiliyor olmak, sürüş sırasında birçok farklı konuya odaklanmaya neden oluyor. Hem telefonla konuşup hem araç kullanmak bunlardan yalnızca biri.

Sürücülerde bu konuda bir farkındalık yaratmak için iPhone, sürüş sırasında kendini kilitleyeceği bir özellik geliştiriyor. Güvenli sürüş için birçok akıllı telefon uygulaması da mevcut. Fakat Almanya’da radyo dinleyen sürücülere yönelik bilinçlendirme kampanyası şok eden türden.

Almanya’da trafik kazalarının %10’u, cep telefonu kullanımıyla alakalı. 2004 yılından bu yana ülkede sürüş sırasında cep telefonu kullanmak yasak. Kurallara uymaları ve disiplinleriyle tanınan Almanların bile %40’ı bu yasağa uymuyor. Sürücülerin dikkatini çekmek isteyen Alman Yol Güvenlik Kurulu, radyoda normal yayın akışında sürücüleri şok etmeyi amaçlamış.

Canlı yayına bir dinleyici gibi bağlanan kişi, sunucu ile konuşurken aniden bir trafik kazası geçiriyor. Hemen sonra reklam olduğu anlaşılıyor fakat dinlerken sürücülerin dikkatini çekmeyi kesinlikle başarıyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar