Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Otomotivde Hindistan Skandalları: Ford’dan sonra Hyundai

Ford’un Hindistan’da internete sızan skandal Ford Figo reklamlarını hatırlarsınız. Elleri ayakları ve ağızları bağlanarak bagaja kapatılmış kadın resimleri içeren sansasyonel reklam kampanyasının amacı Ford Figo’nun geniş bagajına dikkat çekmek isterken, markanın Hindistan’daki imajını oldukça zedelemişti.  Hindistan’daki bir reklam ajansı olan JWT Hindistan üç reklamın ikisinde kadınlar, cinsel göndermeler içeren ve bir ölçüde küçük düşüren şekilde tasvir edilmişlerdi. Ford Figo “Dertlerinizi geride bırakın” sloganıyla çıkan reklam serisinin ilkinde İtalya eski başbakanı Silvio Berlusconi’yi bagajda bağlanmış üç güzel kadına gülümserken görmüştük. Bu kadınların da, Berlusconi’nin skandal davasında kendisinin aleyhine tanıklık eden 3 kadın olarak düşünüldüğü çok açıktı. İkincisinde Paris Hilton’u sürücü koltuğunda ve Kardashian kardeşleri bagajda bağlı olarak görmüştük. Serinin son parçasında ise Michael Schumacher,  kendisinden daha genç rakipleri olan Alonso , Hamilton ve Vettel’i bagajda bağlamış olarak resmedilmişti.

Ford, Hindistan’daki reklamları için yazılı olarak özür dilemiş ve bu kampanyanın olmaması gereken bir hata olduğunu kabul etmişti.

Bu olayın arkasından şimdi Hyundai, yine Hindistan’da, başka bir sansasyonel reklam kampanyası ile ortaya çıktı. Innocean Europe ajansı tarafından hazırlanan reklamda, ortayaşı geçmiş bir erkeğin, kendi evinin garajında aracın motorunu çalışır halde bırakarak, egzos borusuna bağladığı hortumu aracın içine aktararak intihar etmeye çalışmasını izliyoruz. İntihar denemesi başarısız oluyor çünkü hidrojen gücüyle çalışabilen Hyundai ix35 karbondioksit yerine sadece buharlaşan su dışarı atmış bulunuyor.

Tıpkı Ford gibi, Hyundai da önce reklamın onay almadığını ve bilgileri dışında yayınlandığını açıkladı. Ardından gelen tepkiler üzerine reklam Youtube kanalından ve sosyal medya hesaplarından kaldırıldı. Daha sonra Hyundai, yaptığı resmi açıklamada benzer bir trajediyi yaşamış olabilecek herkesten de özür diledi ve kurum etiği ve değerlerine aykırı olan reklam için üzgün olduklarını belirttiler.

Bahsi geçen reklam resmi kanallardan kaldırılmış olmasına rağmen, kopyaları hala internette mevcut. Yukarıda paylaştığımız videoyu izleyerek, rahatsızlık verici bir reklam mı yoksa talihsiz seçim yapılmış bir kara mizah anlayışı mı kendiniz karar verebilirsiniz..

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar