Yurtdışından araç getirme hakkınızı internetten sorgulayın

Yurtdışından araç getirmekle ilgili yapılan yeni düzenleme, bildiğiniz gibi  yabancı plaka araçların ülkede 2 yıl kalabilmesini sağlıyor. Fakat bu yeni yasa ile ilgili vatandaşlardan çok sayıda soru gelince,  Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü son derece pratik bir “süre hesaplama uygulaması” geliştirdi.

Yurtdışında kalma süresi nasıl hesaplanıyor?

Yurt dışından araç getirmekle ilgili yaşanan en büyük karışıklık, araçla Türkiye’ye giriş tarihine kadar olan 1 yıl içinde sürücünün yurtdışında kesintili veya kesintisiz 185 gün kalmış olması gerekiyor. Bu sürenin hesaplanmasında karmaşa yaşanınca vatandaşlar Türkiye’ye giriş yapmakta sıkıntılar yaşamaya başlamışlar.

Yurtdışından araç getirme hakkınızı sorgulayın

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünün internet sitesindeki süre hesaplama uygulamasıyla, yurt dışında kaldığınız süreyi doğru şekilde hesaplayıp, yurtdışından şahsi kullanım amaçlı yabancı plakalı araç getirme ve  ülkeye sokma hakkınızın bulunup bulunmadığını sorgulayabiliyorsunuz.

Yurtdışından araba getirme şartlarıyla ilgili dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Bu konulara dikkat etmeden araç getirmeye çalışırsanız çok ağır cezai yaptırımlar bulunuyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar