Yurtdışından araba getirmek isteyenler dikkat!

Yurt dışından araba getirmek isteyenler, yabancı plakalı araçların ülkede kalma süresinin 2 yıla çıkartılmasına oldukça sevindiler. Ama düzenleme yürürlüğe girer girmez ağır şartlar getirildi. Yeni şartlara göre her yurt dışında yaşayan aracını Türkiye’ye getiremiyor. Türkiye’ye gelen araçların kullanımında ise kısıtlamalar var.

Yurt dışında yaşama şartı

Yurt dışından getirilen araçların kalış süresi ile ilgili yapılan yeni düzenlemede, ülkeye yabancı plakalı araç sokmak isteyenlerin son 1 yıl içinde en az 185 gün yurt dışında yaşaması gerekiyor. Yani günübirlik Gürcistan’a gidip araba alıp gelmek maalesef yok. Böyle bir planınız varsa gümrükte yine vergileri ödemek zorundasınız.

gümrük yasası

Gümrük yasasına göre kimler yurt dışından araç getirebilir? 

Yeni gümrük yasasına göre yurt dışında yaşayanlar, yurt dışında çalışanlar araçlarını belli süreyle Türkiye’de vergi vermeden kullanabiliyor. Araçlarını getirmek isteyenler aranan şart yurt dışında son bir yıl içinde en az 185 gün fiilen yaşamaları gerekiyor.

Yurt dışından getirilen arabalar ne kadar süreyle kullanılabiliyor?

Yeni gümrük yasası yurt dışında çalışanların araçlarını Türkiye’de 1 yıl kullanmalarına izin veriyor. Bu süre daha önce 6 aydı. Yurt dışında emekli olanlar ise yeni yasaya göre 2 yıl boyunca araçlarını Türkiye’de kullanabiliyor.

yurt dışından otomobilAraç sahibi aracını Türkiye’de bırakabilir mi? 

Bu soruya tek bir cevap var hayır. Yurt dışından aracını getiren kişi aracını sadece kendi ve yurt dışında yaşayan eşi, çocukları ve anne-babası kullanabilir. Başka birisi kullanırsa cezaya tabi tutulur. Eğer aracı kullanacak kişiler yurt dışına çıkacak ve aracı Türkiye’de bırakacaklarsa, aracı en yakın gümrük gözetimine bırakmalı. Yada gümrük idaresine aracın başkası tarafından kullanılmayacağına ilişkin taahhütname verilmeli.

İkinci el yabancı plakalı araba dolandırıcılarına dikkat

Yurt dışından araba getirme kanunu Gümrük Bakanlığı tarafından yenilendiğinde dolandırıcılar bunu suistimal etmeye çalıştı. Gürcistan ve Bulgaristan’dan vergisiz araba sattıklarını söyleyen dolandırıcılar yabancı plakalı lüks araçları Türkiye’ye getirdiklerini söylüyorlar. Dolandırıcılar vergisiz otomobil almak isteyenlerden kapora alıp ortadan kayboluyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar