Yeni otomobil alacaklar dizel tercih ediyor

Halen kullanılmakta olan araçların %45’ dizel, %26’sı benzinli ve %29’u ise LPG/Benzinli. Yeni bir araç alanlara ne tür araç tercih edecekleri sorulduğunda ise %59’u dizel, %21’i LPG/benzin %19’u benzin %1’i ise hibrid benzinli araçları tercih edeceklerini söylemişler. Sürücülerin %79’unun ise araçlarının çevreci olmasını istemeleri de önemli bir gelişme olarak dikkat çekiyor.

Bosch Türkiye Otomotiv’in yaptığı araştırmanın en çarpıcı sonuçları şöyle:

-Dizele olan ilgi artmış durumda. Yeni araç alımlarında tercihler düşük yakıt tüketiminden yana

-Araç alım kararlarında yakıt tüketiminden sonraki en önemli kriterler fiyat ve sürüş keyfi.

-Araç kullanmanın her 5 kişiden birinde stres yarattığı sonucu ortaya çıkmış.

Yeni bir araç alırken yakıt tüketiminin %91 oranla en önemli kriter olduğu görülüyor. Erkek kullanıcılar (% 58), kadın kullanıcılara göre (% 46) fiyata, kadın kullanıcılar da (% 58) erkeklere oranla (% 48) sürüş keyfine daha fazla önem veriyor. Ayrıca, erkekler yakıt tipine, kadınlar da aracın dizaynına karşı cinsten daha meraklı.

Park etmek büyük sorun

Araştırmada sürücüler, araç kullanırken yaşadıkları zorlukları sıraladı. Haftada 2.6 kez akşam karanlığında ve yoğun trafikte, 2.3 kez de çok sıkışık trafikte araç kullanmak zorunda oldukları çıkan sonuçlar arasında. Yoğun trafikte araç kullanma zorunluluğu İstanbul’da 3.2 güne, çok sıkışık trafikte araç kullanma zorunluluğu ise 3 güne çıkıyor. Sürücüler, haftanın 2.3 gün park yeri bulmaya çalışmak, 2.2 gün dar alana park etmek, 2 gün ise yoğun trafiği olan yerlere park etmek zorunda kalıyor.

Farlara dikkat

Sürücülere trafikte en sık karşılaştıkları sorunlar sorulduğunda       % 22’lik oranla farların yol durumuna göre ayarlanmaması ilk sırayı almış. %19 park edilecek alanların darlığı, %14 çıkan engeller nedeni ile şerit değiştirmek zorunda kalınması ve %12’lik oranla aniden çıkan yaylar yüzünden fren yapmak zorunda kalınması diğer sorunlar arasında.

Araç kullanmak dert sahibi olmak demek

Araç kullanmak her 5 kişiden birinde stres yaratıyor. Yine her 5 sürücüden 2’si araç kullanmak zorunda olduğunu söylüyor. Bu zorunluluk İstanbul’da yaşayan her 5 sürücünün 3’ünde var. Trafikte sürücülerin üzerinde en sık yaşadığı sıkıntıların başında şerit değiştirirken kör noktada araç olması, trafik durumu nedeniyle takip mesafesini koruyamamak, hız limitlerini geçmek, yorgun araç kullanmak ve trafik işaretlerini gözden kaçırmak geliyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar