Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Yeni ehliyetlerle yurt dışına nasıl çıkılır?

Yeni ehliyetler1 Ocak 2016 tarihinden itibaren kullanılmaya başlandı. Yeni ehliyetin getirdiği yeniliklerden biri de yurt dışında da geçerli olması. Peki yeni ehliyetle yurt dışına çıkmak isteyenlerin neler yapması gerekiyor.

Arabayla yurt dışına çıkmak

arabayla yut dışına çıkmak

Yeni ehliyetlerden önce arabasıyla yurt dışına çıkmak isteyenlerin, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu‘na gidip uluslar arası ehliyet çıkarması gerekiyordu. Bu ehliyet içinse ilk başvuruda 446 TL, her yılda 245 TL ücret ödenmesi gerekiyordu. Yeni ehliyetlerle bu ücretleri ödemenize gerek yok.

Sadece ehliyeti yenilemek yeterli mi?

Yeni ehliyet yurt dışında geçerli ama arabanızla yurt dışına çıkmadan önce yapmanız gereken birkaç şey daha var. İlk olarak arabanızı sigortalatmanız gerekiyor.

Zorunlu Trafik Sigortası sadece Türkiye’de geçerli. Yurt dışına çıkarken aracınıza Yeşil Sigorta (Green Card) yaptırmanız gerekiyor. Bu sigorta herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın hasarını karşılıyor. Bizdeki Zorunlu Trafik Sigortasının yurt dışında geçerli olan versiyonu. Yeşil Sigorta yani Green Card, 15 günden 1 yıla kadar yapılıyor. Yani yurt dışında kalacağınız süreye göre aracınıza sigorta yaptırabilirsiniz. Yeşil Sigorta harçları 68 ile 315 Euro arasında değişiyor ve herhangi bir sigorta şirketinden yaptırabiliyorsunuz.

Arabayla Avrupa tatili

Ehliyetinizi yenilediniz ve Yeşil Sigortanızı yaptırdınız artık arabanızla yurt dışına çıkabilirsiniz. Bu arada şunu unutmamanız gerekiyor, yurt dışına çıkacağınız aracın sizin üzerine kayıtlı olması gerekiyor. Yada araç sahibinin yolculuk sırasında yanınızda olması lazım. Eğer araç sahibi yanınızda araç sahibi olmayacaksa vekalet alabilirsiniz.

Ehliyet nasıl yenilenir? yeni ehliyet çipli ehliyet

Ehliyet sahibi olanların yeni yasaya göre ehliyetlerini yenilmesi gerekiyor. Ehliyet yenilemenin son tarihi 31 Aralık 2020. Ehliyetini yenilemek isteyenler gerekli evrakları hazırlayıp surucurandevu.egm.gov.tr adresinden randevu almanız gerekiyor.

Ehliyet yenilemek için gerekli evraklar nelerdir?

Randevunuzu aldıktan sonra İlçe Emniyet Müdürlüğüne gitmeden önce bazı evrakları hazırlamanız gerekiyor. Bu evraklar;

– Eski sürücü belgesi

– Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

– Sürücü sağlık raporu ( Aile Sağlığı Merkezlerinden ücretsiz alınabiliyor)

– 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz

– 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)

– Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

Başvuru yaptığınızda eski ehliyetiniz sizden alınıyor ve geçici bir ehliyet veriliyor. Yeni ehliyetiniz ise 15 gün içinde adresinize postalanıyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar