Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Volvo en güvenli marka olma yolunda

Volvo’nun otomatik frenleme teknolojisi, birçok dünya ilkini içeriyor: 50 km/s hıza kadar çalışan Şehirde Güvenlik-City Safety sistemi Volvo’larda standart olarak sunuluyor. Ayrıca, Tam Otomatik Frenli Çarpışma Uyarısı ve yine Tam Otomatik Frenli Yaya ve Bisikletli Algılama sistemleri de mevcut teknoloji içinde yer alıyor.

volvo otomatik fren, akıllı sürüş, çarpışma uyarısı, yaya tanıma

Volvo Car Group Kıdemli Güvenlik Danışmanı Thomas Broberg, bu sistem hakkında “Son raporlar, çığır açan otomatik fren teknolojimizin arkadan çarpmayla ilgili kazaları yüzde 20 oranında azaltmaya yardım ettiğini gösteriyor. Otomatik fren sistemleriyle donatılmış bir milyon adet Volvo yollarda ve bizi 2020 yılından sonra hiç kimsenin bir Volvo otomobil içinde ölüm ve ciddi yaralanma riski taşımaması yönündeki vizyonumuza doğru emin adımlarla götürüyor” açıklamasında bulundu.

Ölçümlerle otomatik fren verimliliği

Volvo Cars’ın otomatik fren yaklaşımının etkinliği araştırmalarla da kanıtlanmış.

2011 IIHS (Otoyol Güvenliği için Sigorta Enstitüsü) raporunda şehirde güvenlik teknolojisinin kullanımıyla(düşük hızlarda otomatik fren özelliği) sigorta taleplerinin sıklığında önemli bir azalma olduğu belgelenmiş.

otomatik fren özelliği, sürüş destek sistemi, takip mesafesi, volvo

İsveç sigorta şirketi Volvia tarafından 2012 yılında yapılan benzer bir çalışma, şehirde güvenlik sistemiyle ile donatılmış bir Volvo’nun otomatik frensiz otomobillere göre yüzde 23 oranında daha az arkadan çarpışmalara karıştığını göstermiş.

Başka bir İsveç sigorta şirketi Folksam’ın bulgularına göre şehirde güvenlik sistemi, 50 km/s hız sınırı olan yollarda, arkadan çarpmayla yaşanan kazalarda yaralanma riskini yüzde 64 oranında azaltıyor. Şehirde güvenlik, sistemiyle kazadan tamamen kaçınılamamışsa dahi yaralanma vakalarının yüzde 40 oranında azaldığı da belirtilmiş.

çarpışma riski, çarpıma önleyici, park, şehir trafiği, volvo

EuroFOT’un  2012 raporunda ise, mesafe kontrollü hız sabitleyici ve çarpışma uyarı sistemine sahip otomobillerin, otoyollarda öndeki araçla çarpışma riskini yüzde 42 oranında azalttığı tespit edilmiş.

Gelecek nesil Volvo’larda otomatik fren teknolojisini gece sürüşlerinde de daha verimli hale getirmeye odaklanılmış durumda.

Volvo Cars’ın sunduğu otomatik fren teknolojisi nasıl çalışıyor?

Standart donanımdaki şehirde güvenlik (City Safety) sistemi, öndeki aracın aniden yavaşlaması ya da durması halinde sürücü bir tepki vermezse otomatik olarak fren uyguluyor. Sistem 50 km/s’ye kadar olan hızlarda aktif çalışıyor.

Tam otomatik frenli yaya ve bisikletli algılama, çığır açan teknolojik bir çözüm. Volvo’nun bu teknolojisine “Volvo’dan güvenlik teknolojisi: Dört teker, iki tekeri tanıyor” haberimizde değinmiştik. Otomobilin önünde yolda yürüyen yayalar ve bisikletlileri algılayabilen sistem, bir tehlike anında önce sürücüyü uyarıyor. Sürücü tepki vermezse otomatik olarak frene basıyor.

Tüm hızlarda aktif olan otomatik frenli çarpışma uyarısı, araçlar arasındaki hız farkı 35 km/s veya daha düşük ise çarpışmaları tamamen önlemeye yardımcı olabiliyor. Eğer hız farkı daha çoksa çarpışma etkisini azaltabiliyor. Başka bir araç ile arkadan çarpışma ihtimali varsa sistem önce sürücüyü uyarıyor eğer sürücü bu uyarıya yanıt vermezse otomatik olarak fren uyguluyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar