Türkiye'de kaç yılda bir araba değiştiriliyor?

Bir arabaya kaç yıl binersiniz? Artık ikinci elinin kolay satılıp satılmadığı bilgisi olmadan kimse kolay kolay araba almıyor. Otomobiller pahalı, vergileri ve toplam maliyetleri oldukça yüksek. Bir otomobil almak için kaç yıl çalışmak gerektiği de dikkate alınırsa, kolayca elden çıkarılamayan bir arabanın, ikinci elde de satış ihtimali azalıyor.

Tasit.com’da ikinci el araba arayan kullanıcılarımıza Şubat ayında bir önceki arabalarını ne kadar kullandıklarını sorduk.

Türkiye’de bir sürücü bir arabayı kaç yıl kullanıyor?

ikinci el bir araba kaç yıl kullanılıyor?

5031 kişinin yanıtladığı anketimizin sonuçları, yapılan diğer araştırmalarla paralel. Türkiye’de bir otomobili en fazla 3-5 yıl arası kullanıyoruz. Anketimize katılanların yüzde 30’undan fazlası bir önceki araçlarını 3-5 yıl kullandıklarını söylediler. En yüksek ikinci grup ise arabalarını 1-2 yıl arası kullananlar.

5 yıl aynı arabayı kullanan, 10 yıl da kullanabiliyor

Anketimizin en ilginç sonucu da arabasını 1 yıldan az kullananlar ile 10 yıldan fazla kullanmayı seçenlerin oran olarak birbirine çok yakın olması.  Arabalarını 5-7 yıl arası kullananlarla 7-10 yıl arası kullananlar da oran olarak birbirine çok yakın.

Sizce ikinci el bir otomobilin değerinden kaybetmeden yeniden satılabilmesi için en ideal kullanım süresi ne? Düşüncelerinizi aşağıdaki alana bekleriz.

Anketin yer aldığı tReport otomobil ve hafif ticari araç değerlendirmesi raporunun tamamını buradan inceleyebilirsiniz:

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar