Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Türkiye’de en beğenilen otomobil markası Volkswagen

Otomobilde zevkler, renklere, özelliklere, performansa, modele göre değişse de bunların hepsinin birleştiği çatı, markanın imajı ve kendisi.  Her ülkenin favorisi olan bir otomobil markası var.  Geçtiğimiz günlerde Autoscooter2000, otomobil markalarının facebook’taki hayran sayılarını incelediği bir infografik yayınladı. Facebook hayran sayılarının, markanın otomobiline gerçekten sahip olan kişi sayısı ile bağlantısı olabilir mi?

otomobil markaları, facebook hayran sayısı, türkiye, dünya ülkeleri

Avrupa’da otomobil satışlarının giderek düştüğünü “Otomobil satışları Avrupa’da düşerken, Türkiye’de artıyor” haberimizde özetlemiştik.. 2013 Mart ayı itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre Avrupa genelinde %10 luk bir düşüş var. Bu düşüşe rağmen Avrupa’da markalar ve otomobilleri Facebook’taki popülerliklerinden pek bir şey kaybetmemişler.

Facebook fan sayısı, BMW, Mercedes, Audi, Renault, Ford, Volkswagen

Sonuçlara baktığımızda BMW’nin 12 ülkeden de hemen hemen eşit oylar almayı başardığını görüyoruz.  En fazla BMW hayranının olduğu ülkeler İspanya, Polonya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Bulgaristan ve İsviçre olarak listelendi.  Renault ise ilginç şekilde yalnızca tek bir ülkenin favorisi: Romanya.  Markanın Romanya’da bir fabrikası bulunuyor. En az sayıda hayran tıklamasının olduğu ülke 53.909 tıkla İsviçre ve ülkenin favori markası BMW.

Facebook, avrupa, otomobil markaları, bmw, fiat, volkswagen, ford, renault, mercedes

Bize göre araştırmanın en ilginç sonucu Volkswagen’in Türkiye’deki hayran sayısı. Türkiye’de Volkswagen Facebook sayfası 2 milyondan fazla hayranla Avrupa’da da bir rekor kırıyor. Çünkü Avrupa’da başka hiçbir ülkede, tek bir ülkeden bu kadar sayıda beğeni alabilen başka bir marka bulunmuyor. 2012’de hangi otomobiller ne kadar satıldı? haberimizde de bahsetmiştik, Volkswagen 2012 yılı satışlarını 3. sırada kapamıştı. Tasit.com verilerine göre de Volkswagen en çok aranılan otomobil markalarının başında geldiğini de hatırlatalım.

Araştırmayla Türkler olarak otomobilleri beğendiğimiz kadar, Facebook’ta otomobil sayfalarını beğenmeyi sevdiğimiz de ortaya çıktı. 8 markanın 7’sinde en büyük hayran grupları arasında Türkler var.

Autoscooter2000 infografiğine göre otomobil markalarının facebook hayran sayıları

Otomobil markalarının facebook hayran sayıları

 

Genel olarak Facebook’taki hayran sayısı otomobil sahiplerinin sayısından her zaman daha fazla. Fiat için bu rakam rekor sayıda, görünen o ki bir Fiat sahibi olsa da olmasa da insanlar markayı beğeniyor. Fiat’ın Facebook hayran sayısı, bir Fiat sahibi olan kişi sayısından 3 milyon daha fazla. Porsche ise daha çok markanın otomobillerine sahip grup tarafından beğenilmiş. 46.224 hayranın 45.301’i markanın otomobiline sahip.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar