Türk Sürücüler Otomobil Kullanırken Mesajlaşmayı Seviyor

Geçtiğimiz yıl Avrupa ülkelerinin de dahil olduğu bir araştırmada Türkler araç kullanırken mesajlaşmak, e-posta atmak veya internette gezinmek için akıllı telefonlarını en çok kullanan grupta yer almıştı. Türk katılımcıların %78’i arkadaşlarının bunu yaptığını gördüğünü de belirtmişlerdi.

Goodyear’ın 2012 yılında IPSOS işbirliği ve 6400 katılımcı ile gerçekleştirdiği araştırmaya göre  Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Rusya, İspanya, İsveç, İsviçre, Güney Afrika, Türkiye ve İngiltere’de 18-25 yaş arasındaki genç sürücülerle görüşmeler yapılmıştı. Gençlerin %68’i arkadaşlarının araç kullanırken cep telefonu ile konuştuğunu, %62’si de arkadaşlarının araç kullanırken mesajlaştığını, e-posta attığını veya internette gezindiğini gördüğünü söylemişlerdi.

Tasit.com’da daha önce sürüş sırasında bir yerlere çarpmadan sms gönderme becerisini test ederek aslında durumun ne kadar tehlikeli olduğunu gösteren bir oyunu sizlerle paylaşmıştık.

Goodyear bu konudaki farkındalığı artırmak için düzenlenen “Bekleyebilir- itcanwait” adlı bir kampanyaya destek veriyor. Amerika’daki zeplinlerinin üzerine It Can Wait/Bekleyebilir sloganını taşıyarak katılan Goodyear, bu sayede sürücüler arasında farkındalığın artmasını sağlıyor. Zeplinlerde taşınan sloganlar sayesinde, Ağustos 2012’den bugüne 2,5 milyondan fazla insanın araç sürerken bir daha asla mesajlaşmayacaklarına dair taahhüt verdikleri kampanyanın daha büyük kitlelere ulaşması amaçlanıyor.

Marka, kendi çalışanları arasında da bu konuda çalışmalar yürütüyor. Goodyear güvenlik politikası doğrultusunda kendi çalışanları için şirket araçlarında araç sürerken mesajlaşmayı 2010 yılından itibaren yasaklamış durumda ve çalışanlarını araç sürerken mesajlaşmama taahhütünde bulunmaları için harekete geçiriyor. Etkinlik süresince, araç sürerken mesajlaşma karşıtı sloganlar paylaşılacak ve çalışanlar gün sonunda nasıl taahhüt vereceklerine dair bilgi içeren kitapçıklar alacaklar.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar