Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Trafikteki araç sayısı 2015’te 20 milyona dayandı

Trafiğe kayıtlı araç sayısının Ocak-Kasım 2015 döneminde 19 milyon 882 bin 69 adet olduğunu TUİK bugün açıkladı. Araçların yarıdan fazlası %52,9 ile otomobil.

Kamyondan çok traktör, motosikletten çok kamyonet satılıyor

Otomobillerden sonra en fazla satan araç türü ise %16,3 ile kamyonet.  Kamyonetleri %14,8 ile sıfır motosikletler takip ediyor. Traktörlerin satış rakamları ise kamyonlardan fazla! Toplam satışların yüzde 8,5’unu traktörler oluştururken, kamyonların oranı yalnızca %4.

“Özel amaçlı taşıt” sayısında patlama

Otomobiller geçen yılın Kasım ayına göre sadece %0,8 artış göstermiş. Özel amaçlı taşıtlarda ise yüzde 70,6 ile adeta patlama yaşanmış durumda.

Özel amaçlı taşıt nedir?

Özel amaçlı taşıtlar ile, insan veya eşya taşımak için kullanılan, fakat bunu özel bir amaçla yapan araçlar kastediliyor. Yani ambulans, cenaze araçları, naklen yayın ve kayıt araçları, zırhlı araçlar, araştırma araçları, çekiciler, kütüphane, motorlu karavan gibi araçlar özel amaçlı taşıt sınıfına giriyor.

Bir aydaki 2.el araç satışı sayısı yıllık sıfır satışına yakın

Kasım ayında devri gerçekleşen 571.180 araçtan yüzde 69,6’sı otomobil. Yani yılın tek bir ayında 397.547 2. el araç satışı gerçekleşmiş.

Siyah otomobillerin gözden düşüşü

2015’in Ocak-Kasım döneminde satışı gerçekleşen 664 bin 267 otomobilin yüzde 63,3’ü beyaz renkli. Beyaza yaklaşabilen tek renk gri onun bile oranı yüzde 15.

Siyah otomobiller ise eski hakimiyetlerini kaybediyor gibiler oran sadece %9,1. Satılan araçlarda kırmızı renk ise sadece %7 oranında tercih edilmiş.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar