Taksi ücretlerine zam İstanbul'da taksi sorununu çözer mi?

İstanbul’da ayda ortalama 40 milyon kişinin taksiye bindiğini biliyor muydunuz?  18.000 kayıtlı taksicinin bulunduğu İstanbul’da taksi sorununun çok boyutu var. Herhangi bir lisans gerektirmeyen ve uyulması gereken standartları net olarak tanımlanmamış olan bir sektörde problemlerin olması elbette kaçınılmaz.  Yetersiz taksicilik hizmeti, konfor ve kalite problemi, kısa mesafede yolcu alınmaması, taksilerde unutulan eşyalarla ilgili sıkıntılar, cahillik ve yollar hakkında bilgisizlik hepimizin yaşadığı problemlerden.

Taksicilerin eğitimden geçmeleri ve en azından taksicilik yapmak için gerekenlere bir standart getirilmesinin hizmetin kalitesini ciddi ölçüde artıracağı bir gerçek. Örneğin Almanya’da taksici olabilmek için 1 senelik bir eğitimden geçmek ve sonrasında da sınavı kazanmak gerekiyor. Türkiye’de ise hiçbir eğitim olmadığı gibi taksi çalıştırma belgesi almak yeterli oluyor. Aynı şekilde taksilerin teknolojik olarak daha donanımlı hale getirilmeleri ve merkezi bir yönetimin olması da kullanıcılar açısından işleri çok kolaylaştırabilir. Taksilerde tıpkı dünyanın gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi pos cihazı, fatura, telsiz bulundurulması ve hem merkezi yönetim açısından hem de park sorunu açısından her taksinin bir durağa bağlı olması da bize göre düşünülmesi gereken konulardan.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası İTEO’nun bu yönde çalışmalara başlamış olması ülkemiz açısından çok sevindirici. Belediye ile işbirliği sonucu hayata geçirilecek çağrı merkezi sorunları ilgili birimlere hızla aktarabilecek. Taksimetrelere getirilmesi planlanan okuyucu sistemleriyle, taksiyi sadece taksi ehliyeti olan kişiler çalıştırabiliyor olacak ve suistimal durumlarında ehliyete el koyulacak. Sonrasında ise araç takip sistemlerinin taksilerde kullanılması gündemde.

Geçtiğimiz günlerde İTEO Başkanı Yahya Uğur, mesafe uzadıkça taksimetre fiyatının düşeceği kademeli bir ücretlendirme sisteminin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sunulduğunu duyurmuştu. Bu projeye göre ilk kilometrelerde birim fiyat sabit kalırken, mesafe uzadıkça her 3 km de bir birim fiyatın düşmesi planlanarak kısa mesafe uzun mesafe konusunun ortadan kalkması hedefleniyordu.  Bu projenin parçası mı bilemiyoruz ama Ulaşım Koordinasyon merkezinin son toplantısında alınan yeni karara göre taksimetre açılış ücretleri 2.70 TL’den 2.95’e çıkarıldı. Kilometre başı ücret ise 1.73 TL’den 1.83 TL’ye yükseltildi.  Beş dakikalık bekleme süresi de kaldırılarak, dakika başı fiyat artışı getirildi. Bundan sonra beklediği her dakika için 30 kuruş alınıyor olacak. Yeni sistemin 22 Şubat itibariyle yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Taksicilerle ilgili tüm şikayetlerinizi ve isteklerinizi  444 15 23 nolu hattan veya  www.iteo.org.tr adresinden İstanbul Taksiciler Esnaf Odasına bildirebiliyorsunuz.  Ayrıca web sitesi üzerinden tüm taksi plakaları da sorgulanabiliyor. Haziran 2010’da açılan şikayet bölümüne 7.635 telefonla,  4.945 internet aracılığıyla şikayet gelmiş. İTEO başkanı Yahya Uğur, en sık rastlanan şikayetlerin kısa mesafede yolcu almamak ve uzun mesafede taksimetrenin fazla yazması olduğunu söylüyor.

Fakat taksicilerle uygulamada bazı yasal boşluklar da var. Herhangi bir taksi ile ilgili şikayetiniz bir odaya ulaştığında, taksici disiplin kuruluna sevk ediliyor ve 380 TL para cezasına çarptırılması gerekiyor. Taksici odalarında merkezi bir yönetim bulunmadığından, taksiciler aynı anda birden çok odaya kayıt yaptırabiliyorlar. Bu durum da yaptırımın uygulanmasını oldukça güçleştiriyor.

2012’nin sadece son 2 ayında, kısa mesafede yolcu almayan 365 taksiye, 26 bin 280 TL para cezası uygulanmış bulunuyor.  Kaliteli hizmet almak istiyorsak, sorunun taksi müşterilerine düşen kısmı olan şikayet ve önerileri çekinmeden ilgili kanallarla paylaşmanın çözümü hızlandırabileceğine inanıyoruz.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar