Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Sürüş Eğitimi Bebek Koltuğunda Başlıyor!

Toyota ve Michigan Ulaştırma Enstitüsünün (UMTRI) birlikte yaptığı bir araştırmada trafikte dikkat dağınıklığının aile içi önemli benzerlikler gösterdiği bulundu.

Gençler sürüş sırasında, ailelerinin düşündüğünden 26 kat fazla kısa mesaj gönderiyorlar ve genellikle yanlarında bir yetişkin olmadan ve grup halinde trafikteler. 5.500 genç sürücü ve ailesinde yapılan araştırma, aile içi sürüş stillerinin de benzerlikler içerdiğini gösteriyor.

Önümüzdeki günlerde devamı gelecek olan araştırmanın ilk sonuçları şu şekilde:

Gençler, ailelerinin hem yaptıklarını, hem de yapacaklarını düşündükleri davranışları model alıyor

İyi ya da kötü, gençler ailelerinin sürüş davranışlarını model alıyor. Araştırmaya göre sürüş sırasında dikkat dağıtıcı şeylerle uğraşan ailelerin çocukları da bu yönde eğilim gösteriyor. Özellikle cep telefonu kullanımında bu benzerlik çarpıcı,  gençlerin yarısından fazlası kulaklıksız cep telefonu kullanıyor ve %60’ının ailesinde de durum bu şekilde.

Araştırma gençlerin sürüş eğilimlerinin, anne ve babalarını algılayışlarıyla da ilgisi olduğunu gösterdi. Örneğin gençlerin %71 i ailelerinin sürüş sırasında yol tarifi yazdıklarını ve okuduklarını düşünüyor, oysa gerçekteki oran %55.  Ayrıca gençlerin dörtte biri neredeyse her araba kullandıklarında mesajlaşıyor.

Sosyal ve dijital medya en önemli dikkat dağıtıcı

Araştırmaya katılan gençlerin yarısı, araba kullanırken portatif oynatıcılardan müzik ararken, yüzde 10’ u ise sürüş sırasında Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor. Gençlerin %69 u yanlarında bir yetişkin olmaksızın trafikteler ve yarısı da sürüş sırasında bir tartışmayla  veya yolcularla ilgileniyorlar. Bu da kaza riskini oldukça yükselten faktörler arasında.

Sürüş eğitimi bebek koltuğunda başlıyor

Genç sürücü davranışları ve kaza önleme grubu başkanı ve Michigan Üniversitesi araştırma profesörü Ray Bingham, çocukların sürüş sırasında neyin kabul edilir olup neyin olmadığı ile ilgili ailelerini örnek aldıklarını söylüyor ve ekliyor:

“Aileler her direksiyon başına geçtiklerinde, çocuklarının takip edeceği bir model oluşturduklarını ve çocuklarının gelecekteki sürüş tarzlarını oluşturduklarının bilincinde olmalılar.”

Toyota, genç sürücüler için Amerika’da güvenli sürüş eğitimleri düzenliyor ve hem gençleri hem de aileleri bilinçlendirmeye yönelik programlar düzenliyor. Toyota’nın, Discovery Channel ile birlikte hazırladığı “Life Behind the Wheel: A Roadmap For Safety” belgeseli tüm bu çalışmaları özetliyor.

Sadece gençler için değil, yeni ehliyet almış kişiler için de güvenli sürüşü artıran eğitimlerin hazırlanması gerekli. Türkiye’de de hem gençleri hem de aileleri bilinçlendiren ve güvenli sürüşü artıran uygulamaların olmasını diliyor ve Toyota’nın yurtdışındaki çalışmalarını Türkiye’de de başlatmasını ümit ediyoruz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar