Sürücüsüz otomobiller, sizden daha iyi araç kullanıyor

Google’ın sürücüsüz araçları, son 6 yılda toplam 11 kazaya karışmış. Üstelik kazaların tamamında hatalı olan taraf, insan sürücülerin bulunduğu araçlar olmuş. Google, California’daki yasal düzenleme nedeniyle, sürücüsüz araç test filosunun kaza istatistiklerini yayınladı, sonuçlar gerçekten çok etkileyici.

6 yılda toplam 11 kazaya karışan Google sürücüsüz araçları, kazaların her birinde hatasız olan taraf olmuşlar. Google’ın 2009 yılından beri bu testleri gerçekleştirdiğini de hatırlatalım, yani 6 yılda 11 kaza ve tamamında suç karşı taraf olan insan sürücülerin!

Drift şampiyonuna karşı sürücüsüz BMW!

Meydana gelen 11 kazanın 7’sinde Google sürücüsüz araçlarına arkadan çarpılmış. Bu çarpmaların en az biri kırmızı ışıkta geçen bir araç tarafından gerçekleştirilmiş. 23 Google sürücüsüz test aracı, 2009’dan beri 1,5 milyon kilometreden fazla yol yaptı ve bu mesafe düşünüldüğünde 11 kaza rüya gibi bir rakam. Üstelik kazalarda maddi hasar da çok küçük çapta ve yaralanan da olmadı.

Google’ın kendi üretimi olan sürücüsüz aracı direksiyon ve fren bulunmadığı için düzenlemeye takılmış olsa da, sürücüsüz otomobillerin birçok özelliğini şu an trafikteki araçlarda kullanmaya çoktan başladık. Hatta kimi sürücü destek sistemlerine alışmak öyle kolay ki, bir kez kullananlar sonraki araçlarında da benzer özellikleri arar hale geliyor.

Google’ın açıkladığı bu istatistikler aslında şunu çok net ortaya koyuyor; sürücüsüz araçlar insanlardan çok daha iyi araç kullanıyorlar.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar