Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Sürücüsüz otomobiller mi, sürücü destek sistemleri mi?

Sürücüsüz otomobiller henüz çok yakın olmayan bir gelecekte mümkün olabilecek gibi gözükse de, otomotiv dünyasında bu konuya farklı bakış açısı da söz konusu. Tam otomatik otomobillerdense, tıpkı uçaklarda olduğu gibi bir otomatik pilot fikrine daha sıcak bakan bir grup da var.

Yeni nesil otomobiller ve teknoloji

Google, Apple, Blackberry ve Microsoft yeni nesil otomobillerin işletim sistemlerinde daha fazla rol almak için bir yarış içindeler.  Şu anda bile aslında, otomobillerle seyir halindeyken, en yakın restoranları öğrenmek, sosyal medyada gezinmek, mesajları okumak, sesli olarak komut vermek gibi pek çok özellik çalışır durumda. Akıllı telefonlar ve tabletlerin otomobillerle birlikte çalışabilirliği arttıkça, yazılım endüstrisi muhtemelen kabin fonksiyonlarını da düzenleyen araç tasarımında da söz sahibi olacak.

Microsoft bir noktada diğerlerinden ayrılarak, ücretli olarak güncellenebilen otomobil içi kullanılan yazılım sistemlerine odaklanmış durumda. Yazılım güncellemesiyle yeni özelliklerin eklenebildiği otomobiller sandığımız kadar uzak olmayabilir. Otomobiller için silecek üretmeseler de, silecek kontrol sistemlerini bir dokunmatik ekrandan yönettirmeyi düşündükleri anlaşılıyor. Blackberry nin bir yan kuruluşu olan QNX Yazılım sistemleri, uzun bir süredir Audi, BMW, Volkswagen ve General Motors ile görüşme halinde.

Google, Android işletim sistemiyle otomotiv endüstrisindeki rolünü genişletme yolunda sürücüsüz otomobil teknolojisine yatırım yapıyor.  En yakın rakibi Apple da hiçbir resmi açıklama yapmasa da bu konuda çalışmalar içinde. “iCar” ile tam olarak ne demek istediklerini bilmesek de, Apple’ın yazılımdan çok cihaz üreten bir firma olduğunu biliyoruz. General Motors, Siri’yi 2013 modellerine entegre ediyor, Ferrari  FF süper otomobilinde de Siri , arka koltuklardaki iPad lerle birlikte yerini aldı.

Otomobil teknolojilerinden çok daha hızlı ilerleyen mobil teknolojiler, donanımsal yenilenme gerektirmeden sunacakları ek özelliklerle bildiğimiz anlamdaki otomotiv endüstrisini tamamen değiştirebilirler. Hem üretim hem de yenilenme biçimleri ciddi şekilde değişebilir.

Sürücüsüz araçlar mı, otomatik pilot mu?

Google uzun bir süredir, sürücüsüz otomobiller için Tesla Motors ile işbirliği görüşmeleri yapıyor. Fakat Tesla da, Toyota gibi sürücüsüz sistemlerin sürdürülebilir olmadığını düşünüyor. Google ‘ın yöntemlerini eleştiren Tesla Motors kurucusu Elon Musk, komplike bir ışık tanıma ve mesafe belirleme sensör sisteminin gereksiz derecede masraflı olduğunu, kameralarla gördüğünü algılayabilen optik sistemleri kullanmanın daha iyi olabileceğini düşündüklerini söylüyor. Toyota da sürücüsüz sistemlerden çok, sürücü destek sistemlerine yatırım yapıyor.

Şu anda Amerika’da bazı eyaletlerde sürücüsüz araçlar yasal olarak trafiğe çıkabiliyorlar. Fakat konunun bir de güvenlik boyutu var. Sürücüsüz hareket halinde olan araçların karıştığı kazalarda hatanın sorumluluğu ve ne tür yaptırımlar olacağı bilinmiyor. Yine de bizce yeniliğin önünde durmak mümkün değil, sektörün devlerinin yaptığı yatırımlar da bunu işaret ediyor. Hangi yoldan ilerlenirse ilerlensin, geleceğin sürücüsüz otomobillerin olduğunu düşünüyoruz.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar