Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Şubat ayında en çok hangi marka otomobil satıldı?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamasına göre trafiğe kayıtlı araçlarda en yüksek oran otomobillerde. Otomobillerden sonra ise kamyonetler geliyor. Şubat ayında en çok satan marka ise Renault.

İstatistiklere göre Şubat ayı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı araç sayısı 17.191.105 oldu. Trafiğe kayıtlı araçların yarısından fazlası %50.9 ile otomobillerden oluşuyor.  Daha sonra %16.5 ile  kamyonetler, 15.5 ile motosikletler,  %8.8 ile traktörler, 4.4 ile kamyonlar, %2.3 ile minibüsler, %1.4 ile otobüsler ve en son da % 0.2 ile özel amaçlı taşıtlar geliyor.

Trafiğe kaydı yapılan araç sayısı 60.680

Şubat ayında trafiğe yeni kaydı yapılan araç  sayısı ise 60.680. Oranlar hemen hemen trafiğe kayıtlı araç oranlarıyla aynı, başı otomobiller çekiyor. Yılın ilk ayına göre kayıt sayısında yarı yarıya azalma var. Geçen yılın Şubat ayıyla kıyaslandığındaysa, %15.7 artış olduğunu görüyoruz.

Trafikteki toplam taşıt sayısına son 2 ayda 157.692 araç eklendi.

Verileri ikinci el satışları açısından değerlendirdiğimizde, sadece şubat ayında devri yapılan araç sayısı 383.134 olduğunu görüyoruz. Bu rakam trafiğe kaydı yapılan araçların neredeyse tam 2 katı. Oranlara baktığımızda devirlerin %67.5’unun otomobil olduğunu görüyoruz.

LPG’ li araç sayısı da toplam otomobil sayısının %41.2’ sini oluşturuyor. LPG li araç sayısı benzinli araç sayısını çoktan geçmiş durumda.

Şubat ayında en çok hangi marka sattı?

Trafiğe kaydı yapılan 34.492 otomobilden en fazla satışı yapılan marka % 15.5 ile Renault oldu. Birinciliği kıl payıyla kaçıran marka  %14.8 ile Volkswagenoldu.  Kaydı yapılan otomobillerin %8’i Hyundai, %7.2’si Fiat, %6.2’si Ford, %5.9’u Opel, %4.9’u Citroen, %4.4’ü Toyota, %4.3 Dacia, %4.1’i Peugeot ve kalanı da diğer markalardan oluşuyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar