Son 10 yılda 400 bin araç perte çıktı

Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi (SBM) verilerine göre geçen yıl Türkiye’de 43 bin 11 araç ağır hasar kaydı ile trafikten çekildi.  Son 10 yılda bu rakam 400 bin civarında.

Pert araçlar yeniden trafiğe çıkıyor

SBM verilerine göre yüzde 70 ve üzeri hasarlı araçların %96,4’ü yani 41 bin 470’i tamirden geçilerek yeniden trafiğe çıkartıldı.

Bunun en temel nedeni sigorta şirketlerinin hasarlı araç sahiplerine ödeme yaptıktan sonra kazalı ve ağır hasarlı araçları tamir ettirerek yasal şekilde yeniden pazara sürebiliyor olmaları.  Sigortadan para alabilmek için sağlam araçları kasten perte çıkartarak kar edenler de mevcut.

Trafikteki hurda araçlar tehlike saçıyor

TUİK verilerine göre de trafiğe kayıtlı araçların yüzde 24’ü 20 yaş ve üzeri araçlardan oluşuyor. Trafikteki 11 milyon aracın yaklaşık 3 milyonu hurda kapsamında.

Araçların en çok hurdaya ayrıldığı ay Ağustos

Son 5 yıl içinde hurdaya çıkan araç sayısı 505 bin 953.  Bu araçların 200 binden fazlası tamir edilerek trafiğe yeniden çıkartılmış. Araçların en çok hurdaya ayrıldığı ay Ağustos ayı olurken, Haziran ve Temmuz da ilk 3’te yer alıyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar