Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Sizin trafik stresiniz hangisi?

Türkiye’de trafikte en fazla stres yaratan konulara, en çok ihlal edilen yol güvenliği kurallarına ve sürücülerin kendi sürüş tarzlarını nasıl bulduklarına dair ilginç bir araştırma yayınlandı. Bosch Türkiye tarafından yapılan araştırma, daha önce yapılan yeni araç alacakların tercihleri nin devamı niteliğinde.

Sonuçlar oldukça ilginç. Sürücülerde, trafikte hareket halindeyken en çok ani fren yapma, dur kalk trafikte ilerleme ve trafik yoğunluğu stres yaratıyor. Emniyet kemeri takmak ise en çok ihlal edilen kural.

Herkes iyi sürücü olduğuna inanıyor

Araştırmaya katılanlar, araç kullanım tarzlarını, %61’lik oranla ekonomik, %65’lik oranla sakin, %51’lik oranla yavaş ve %70’lik oranla temkinli olarak ifade etmişler.

Parkyerinden çıkmak, park etmekten büyük stres

Araştırmaya katılan sürücüler, trafik yoğunluğunu %52, dur kalk trafikte ilerlemenin  %50, ani fren yapmanın %46, kaçış manevrası yapmanın %45, park yeri aramanın %45, yoğun trafikte park yerinden çıkmaya çalışmanın %42, dar alanlarda park etmenin %36, bilmediği yollarda araç kullanmanın % 33, önündeki aracı geçmenin, otobanda, şehirlerarası dar yollardan geçmenin %19 oranda stres yarattığını söylemiş.

Uzunları mı yoksa kısaları mı yakmak lazım?

Stres unsuru olan diğer olaylar ise, kavşaklar, hız sınırını korumak, otoban ve şehirlerarası yollarda şerit değiştirmek, uzun kısa farları kullanmaya karar vermek, otobanda ve şehirlerarası yolda şeritten ilerlemek olarak belirlendi. Sürücülerin %77’si son bir yılda en az bir kez ani fren yaptığını, %54’ü kaçış manevrası konusunda kararsız kaldığını, %48’i şerit değiştirirken arkasından gelen aracı göremediğini, %44’ü park yerinden çıkarken yoldan gelen aracı göremediğini, %31’i de dönüş sırasında çıkan araçları fark etmediğinden bahsetti.

Yollardaki sürücülerin yarısından fazlası bilinçsiz

Araştırma yollardaki sürücülerin yarısından azının yol güvenliğinin temel konularına uyduğunu da ortaya koymuş. Yola konsantre olanlar, mevsimine göre lastik değiştirenler, yüksek hızla ani manevra yapmayanlar, takip mesafesine uyanlar, aracın periyodik bakımını ihmal etmeyenler %50’nin altında kalıyor.

Cep telefonu ikinci sırada

Katılımcılara çevrelerinde en sık rastladıkları kural ihlalleri sorulduğunda, ilk sırayı emniyet kemeri kullanmamak %74’le yer alıyor. Cep telefonuyla konuşmak %61, alkollüyken araç kullanmak %56 ve aşırı sürat %49 olarak katılımcıların en sık rastladığı kural ihlalleri.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar