Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Sıfırın yarısı kadar ikinci el satıldı

Trafiğe kaydı yapılan araç sayısı azaldı

Haziran ayında trafiğe kayıt olan araç sayısı bir önceki aya göre %58.6, 2012 yılının aynı dönemine göre ise %%29,3 oranında azaldı. Özel amaçlı taşıtlardaki %514.6 oranındaki artışın ise yaz dönemi nedeniyle olduğunu tahmin ediyoruz.

İkinci el otomobil satışları, sıfır satışlarının yarısı kadar

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yılın ilk 6 aylık döneminde trafikte dolaşan toplam araç sayısına 564.486 adet yeni araç eklendi. Bu rakam yeni araç satışlarına işaret ediyor. Aynı dönemde devri gerçekleşen otomobil sayısı 257.783. İkinci el satışlarının tüm yeni araç satışlarının yarısı kadar olduğunu anlatıyor.  Trafikten kaydı silinen araç sayısı ise 128.806 adet. Kaydı silinen araçların çoğu kullanılamaz hale gelmiş ya da kazalı araçlardan oluşuyor.

Trafikteki araç yoğunluğu açısından baktığımızda bu veriler bir havuzu dolduran iki musluğun ve alttan boşaltan üçüncü bir musluğun olduğu bir havuz problemini andırıyor. Yeni satışı gerçekleşen araçlar ve ikinci el satışları havuzu doldururken, kaydı silinen araçlar ise boşaltıyor. Havuzun taşıyor olduğunu giderek yoğunlaşan trafikle birlikte bu verilere bakarak da anlamak mümkün.

2013 ‘ün ilk yarısında ikinci elde ve sıfırda en çok satılan markalar

LPG hala en çok tercih edilen yakıt türü

Dünyanın en pahalı benzininin kullanıldığı ülkemizde LPG’li araç sayısının giderek artması hiç şaşırtıcı değil. Haziran ayı sonu itibariyle 8 953 385 araçtan %41,4’ü LPG tercih ederken %32,4’ü benzin, %25,6’sı dizel yakıt kullanmayı tercih etti.

Haziran ayında en çok satan 0 otomobil markaları

Yılın ilk 6 ayında en çok satılan 0 km otomobil markalarını daha önce duyurmuştuk. Haziran ayında ise toplam  28.264 yeni araç satışı gerçekleşti.  Satışlardaki en yüksek pay %16 ile Renault’ya ait. Renault’yu sırasıyla Volkswagen, Fiat, Ford, Opel, Hyundai, Dacia, Toyota, Mercedes-Benz, BMW takip ediyor. %2 nin altında satışı olan diğer markalarsa %24 lük bir yer kaplıyorlar.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar