Sarı ve Turuncu otomobiller değerlerini daha iyi koruyor

Değerini diğer modellere göre çok daha fazla koruyacak bir otomobil mi arıyorsunuz? Beyaz, gri veya siyah renkli modelleri unutun, yeni bir araştırma turuncu ve sarı renkli otomobillerin çok daha az değer kaybettiğini gösteriyor.

Amerika merkezli ikinci el otomobil sitesi iseecars.com tarafından yapılan araştırmada yaygın olarak tercih edilmeyen sarı ve turuncu gibi parlak renkli otomobil modellerinin, en çok tercih edilen renklere göre 5 yılda çok daha az değer kaybettiği ortaya koyulmuş.

20 milyon ikinci el otomobilden değerini en az kaybedenler 

range-rover-evoque

Sarıdan sonra değerini en çok koruyan araçlar turuncu renkte!

1981 ile 2010 model aralığındaki 20 milyon ikinci el otomobili analiz ettiklerini iddia eden site, otomobillerin sıfır fiyatlarını, ortalama ikinci el fiyatlarını ve otomobillerin renklerini de dikkate alarak her renk aracın yılda ortalama ne kadar değer kaybettiğini incelemiş.

Sonuçlara göre 5 yılda değerini en fazla koruyan modeller %26,2 yıpranma payı ile sarı renkli otomobiller olmuş.  Amerika’da da taksilerin sarı olduğunu hatırlatalım. Sarı araçları %27,2 ile turuncu modeller , %31,3 ile de yeşil renkli otomobiller izliyor. Nefti yeşil %31,4, kırmızı %31,7 ve bej/ kahve/altın tonları ise %33,3 oranında ortalama değer kaybına uğruyorlar.

Renk yaygınlığı arttıkça değer kaybı da artıyor

Araştırmaya göre renkler yaygınlaştıkça, değer kaybı da artıyor olarak gözüküyor. Mavi otomobiller %33,6 oranında değer kaybederken, beyazlar %33,7, gümüş %34 ve gri %34,2 oranında değer kaybına uğramış. Siyahsa % 34,4 ile değerini en fazla kaybeden otomobillerin rengi olmuş.

Sarı olsun, 5 lira fazla olsun

Popüler renklerdeki ikinci el otomobillerin satılması daha kolay olsa da, aynı modelin sarı renklisi kadar yüksek fiyata satılmayabilir deniyor. Toplam araç popülasyonu içinde sarı ve turuncu renkli otomobiller daha az bulunuyor, değerini az kaybettiği iddia edilen renklerin tamamı tüm otomobillerin %5’ini belki yakalayabilir. Bu nadir olma halinin de fiyatlara yansıdığı düşünülüyor.

Araç ne kadar az bulunursa, o kadar az değer kaybı

Sarı ve turuncu size de ilk etapta hemen bir Lamborghini çağrıştırıyorsa acele etmeyin. Araştırma, aracın kasa türünün de sonuçları etkilediğini söylüyor. Renk ve kasa birleşimi ne kadar nadir olursa araç o kadar az değer kaybına uğruyor. Yani sarı renkli bir SUV, popüler renkteki bri SUV’a göre daha az değer kaybı yaşıyor.

Sizce Türkiye’de de bu durum geçerli mi? Sarı otomobilini satmış olanların yorumlarını özellikle görmek isteriz. Önümüzdeki 4 yılda değerini en çok koruyacak otomobillerin marka ve modellerine de şuradan göz atabilirsiniz.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar