Sadece yolda değil, satışta da hızını gösterdi

Her yıl düzenlenen, Gladyatör Ödülleri olarak da bilinen ODD Otomotivde Satış ve İletişim Ödülleri sahiplerini buldu. Toplamda 18 ödül verildi ve  2014 yılının pazar rakamları açıklandı.

Vergilerdeki artış, kredilerde kısıtlamalarla yıla karamsar bir başlangıç yapan Türkiye otomotiv endüstrisi yılı 767.681 adetlik satışla kapadı.  2014’te satışı gerçekleşen otomobil sayısı 587 bin 331 olurken, hafif ticari satışları 180 bin 350 adet oldu.  Toplam satış rakamı önceki yıla göre %10,04 düştü. Otomobil satışları %11,63 düşüş yaşarken, hafif ticaride bu oran %4,44 oldu.

Otomobilde satışları en hızlı büyüyen marka Maserati markasıolmuş. Ülkemizde 2013 yılında 40 adet Maserati satışı gerçekleşmiş. Bu yıl ise bu rakam 83 adete ulaşmış.

En çok satılan “otomobil” markası Renault olurken, otomobil ve hafif ticari toplamında en çok satılan marka Volkswagen olmuş. 2014’te en çok satılan otomobil modeli ise “Renault Fluence”.

Hafif ticaride en çok satılan araç Doblo modeli ile Fiat oldu.  Hafif ticaride en hızlı büyüyen marka ise Kia seçildi.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar