Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Ramazan bereketi otomobile uğramadı

Türkiye’de hem otomobil hem de hafif ticari satışlarının geçen yıla göre düştüğü bir gerçek. ODD rakamları bu düşüşün %23,5 olduğunu söylüyor. Rakamlar geçen yıla göre otomobilde %22, hafif ticari araçlarda ise %29,5 daha düşük.

Ramazan ayında ise her ne kadar satış adetleri geçtiğimiz yıla göre düşük olsa da, Haziran ayından daha az sıfır otomobil ve daha fazla hafif ticari araç satıldı. Yani Ramazan’da tüm kampanyalara rağmen sıfır otomobil satışları düştü, hafif ticari ise arttı.

Satılan araçların neredeyse yarısı otomatik

Satış miktarı geçen yıla göre düşük olsa da, dizel ve otomatik araçların payı giderek artıyor. Dizel araçların tüm satışlardaki payı %59,14’ten, %62,97’ye yükseldi. Otomatik vitesli araçlar ise artık %37,50 değil, %45,37 gibi bir orana sahip.

En çok tercih edilen kasa halen Sedan

Her 100 satışın 47’si Sedan kasa tercih edilmiş. Sedanlardan sonra Hatchback ve SUV en çok tercih edilen kasa türleri olmuş durumdalar.

Elektriklilerde şok düşüş

Geçen yılın ilk 7 ayında 28 adet elektrikli araç satılırken bu yıl bu rakam sadece 6 oldu. Satışı gerçekleşen araçların tamamı en düşük seviye olan 85 kw ve altı motor gücüne sahipler.

Temmuzda en çok satanlar

Hafif ticaride en çok satışı gerçekleştiren marka 3.921 adetle Fiat oldu. Fiat’ı, 3.280 adetle son dönemde dev yatırımlar yapan Ford ve 1.975 adetle Volkswagen izledi.

Otomobillerde ise 7.104 adetle Volkswagen, Türkiye’nin en beğenilen markası olduğunu kanıtladı. İlk kez indirim kampanyası düzenleyen markanın çabaları kesinlikle sonuç vermiş. Genelde birinciliği başka bir markaya kaptırmayan Renault ise 6.414 adetle bu kez 2. Sırada. Renault’yu, 4.985 adetle Ford ve 3.272 ile Fiat izliyor. Hyundai ise 3.062 adetlik satışı ile Fiat’ın hemen arkasında.

İkinci elde durum nasıl?

Elimizdeki Tasit.com verilerine göre ramazan ayında ikinci el araç aramaları %38 arttı. Yayından kaldırılan ilan sayısının bir önceki aya göre %13 düşmüş olması, ikinci elde de satışların hızının düştüğünü gösteriyor. Alıcı sayısı artarken, ilanların daha uzun süre yayında kalması, satıcıların araçlarını daha yüksek fiyattan satmak istemelerine neden olmuş olabilir.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar