Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

ÖTV Zamları İstihdamı da Etkileyebilir

Bütçe açığını kapatmak için bir dizi önlemin en sonuncusu ÖTV’ye yapılan zamlar oldu. ÖTV, otomobilin yanı sıra içki, sigara ve cep telefonundan da alınıyor. Sadece büyük motorlar değil küçük motorlar da yüksek oranda artıştan nasiplerini aldılar. 1600 cm3 hacme kadar olan araçlardaki %40 olan oran,%45’e çıkarılırken, 2000 cm3 altı için %80 olan oran %90’a çıkarıldı. 2000 üzeri motorlarda ise %130 ÖTV %145 oldu. Yani aracınız küçük motorluysa neredeyse yarısı kadar vergi, büyükse aracın kendisinden daha fazla vergi ödemek durumundasınız.

Yeni zamla 1.6 ve altı araçlarda 2.500TL’ye varan fiyat artışı olurken, 2000 motora kadar olan araçlarda bu artış 6 binlere, 2000 üzeri motorlu araçlarda ise 25 binlere çıkıyor. MTV, trafik tescil ve plaka vergileri de eklenince fiyatlar birçok sıfır alıcısını caydıracak ölçüde artmış oluyor.

Sıfır otomobillere olan toplam talep düşse de, 1600 ve altı motora sahip araçların talebi ciddi şekilde artabilir. Sonuç olarak daha yaşlı otomobilleri daha fazla paraya kullanıyor olacağız üstelik dünyanın en pahalı benzini ve fiyatta onunla yarışan gazıyla. Akaryakıtta da sürekli artırılan vergi oranları, litresi 4.93 TL olan benzinde 2.93 TL vergi verilmesine neden oluyor. Otomobil üreticileri kurdaki düzenleme nedeniyle iç pazardaki tahmin edilen kaybı ihracat ile kapatabilecekleri konusunda iyimserler.

Sektörün içinden yorumlar..

Geçtiğimiz günlerde Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt bu yeni zamlarla ilgili bir açıklama yaptı.  Sadece ÖTV zammıyla değil, kurdaki artış ve otomobil kredilerine getirilen yeni düzenlemelerle de satış adetlerinin kritik sınır olan 700-800 binden 500-600 binlere düşebileceğine ve giderleri karşılamak zorlaşacağı için de bu soğutma politikalarının istihdamı olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekti.

Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Mustafa Bayraktar ise, artışın sürpriz olduğunu ve vergilerin zaten ülkemizde çok yüksek olduğunu dile getirdi. 43 bin liralık bir otomobil için 5 sene içinde bir otomobil fiyatı kadar vergi ödendiğine dikkat çekmiştik diyen Bayraktar, otomotiv sektörü ve bağlantılı sektörlerdeki istihdam ve planlanan yatırımların da bu artışlardan olumsuz etkileneceğini belirtti. 2014’e dair olumsuz tahminlerin üzerine ÖTV artışının da eklenmesiyle sektör için daha vahim sonuçlar ortaya çıkacağını ve tüm markaların hedef ve planlarını revize etmeleri gerekeceğini söyledi.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar