Otomotivde müşteri şikayetlerini en iyi yöneten markalar

Markaların rakipleriyle karşılaştırmalı olarak incelenerek, şikayet yönetimindeki başarısının ölçüldüğü Şikayetendeks’in 2014 2.çeyrek raporu açıklandı.

sikayetendeks-luks2Otomotivin de aralarında olduğu 34 sektör ve 240 markayı kapsayan raporda otomotiv kısmı da 3 sınıfa ayrılmış. Her 3 sınıftan da en yüksek puanı alan marka Renault. 2. Gruptaki otomobil markalarında birinci olan Renault’yu, Fiat, Hyundai, Kia , Citroen ve Volkswagen izliyor. Rapora göre bu markalar aynı zamanda müşteri şikayetlerini karşılamada %50’nin üzerinde oy alan üreticiler.

 

sikayetendeks-luksLüks araçlar arasında şikayetleri en iyi yöneten marka olarak birinci sırayı Audi alırken, Audi’yi BMW, Volvo ve Mercedes-Benz takip etmiş.

Otomobil markaları arasında Türkiye’de, gelen şikayetleri en iyi yöneten marka seçilen Renault Mais’in Genel Müdürü İbrahim Aybar, şikayetlere çok önem verdiklerini, onları fırsat olarak değerlendirip tekrarlanmaması için önlemler aldıklarını söylüyor.  Şikayetten korkmadıklarını aksine şikayeti önemsediklerini dile getiren Aybar, “Bu yaklaşım, sektörün en başarılı markası olmamızı sağlıyor. Renault’nun 4 yıldır üst üste otomotiv sektöründe şikâyeti en iyi yöneten marka seçilmesi bir sistem ve anlayış ürünüdür.” şeklinde konuşmuş.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar