Otomotiv markalarının sosyal medya karneleri

Otomotiv markaları sosyal medyayı aktif şekilde kullanıyorlar. Markaların tercih ettikleri sosyal medya araçları farklılık gösterse de sizler için markaların Türkçe olarak, Facebook, Twitter ve Google Plus üzerindeki varlıklarını inceledik.

Twitter kullanmayan markalar: Volkswagen Türkiye, Honda Türkiye ve Dacia Türkiye

Mercek altına aldığımız markaların tamamının Facebook resmi hesabı bulunuyor. Honda, Dacia ve Volkswagen Twitter tercih etmeyen markalar arasında.  Aynı şekilde tüm otomobil markaları, aramalardaki özel önemi nedeniyle Google Plus hesaplarını kullanıyorlar. Bu alanda Honda, Opel ve Dacia Google+ tercih etmeyen markalar.

Blog yazan markalar: Mercedes-Benz Türkiye, BMW Türkiye, Ford Türkiye

Türkiye’de otomobil markalarının yalnızca 3’ü blog yazıyor; BMW, Mercedes-Benz ve Ford.  Mercedes-Benz Türkiye’nin resmi bloğu olan mblog! içerik olarak oldukça zengin ve son derece eğlenceli ve ilgi çekici olarak hazırlanmış. Kasım ayından bu yana online olan Ford resmi bloğu da oldukça özenli hazırlanmış ve merak uyandıran içeriğiyle oldukça başarılı. Sade bir tasarıma sahip olan BMW resmi blogunda ise etkinlikler ve duyurular yer alıyor.

Facebook’taki ilk resmi sayfa: Renault Türkiye

Otomobil markaları arasında Facebook’ta ilk varlık gösteren marka Hyundai. Fakat bu, resmi bir sayfa olmaktan çok bir grup olarak yer alıyordu. Bu nedenle Facebook’ta resmi sayfasıyla yer alan ilk otomobil markası Ekim 2009 tarihinde Renault olmuştur. Renault Türkiye’yi 2010 yılında Fiat, Facebook resmi sayfasıyla izlemiş.  Üçüncü sırada ise 2011 yılında Facebook resmi sayfasını açan Opel yer alıyor. Bugün tüm otomobil markalarının kendilerini Facebook’ta temsil eden resmi sayfaları bulunuyor.

Facebook’ta en fazla takipçisi olan marka: Nissan Türkiye

Facebook takipçi sayısı bakımından Türkiye’de birinci sırada, 6.359.970 takipçisiyle Nissan yer alıyor.  Türkiye’de en beğenilen otomobil markası olmasına rağmen Volkswagen Türkiye 2.350.005 takipçi sayısıyla Nissan’ın gerisinde kalmış durumda. Volkswagen Türkiye’den sonra 1.394.797 takipçiyle Renault Türkiye, 782.259 takipçiyle Fiat Türkiye ve 696.594 takipçiyle Mercedes-Benz Türkiye geliyor.

En fazla twitter takipçisi AUDI Türkiye’de

Facebook’ta durum bu şekildeyken, Twitter’da daha farklı bir manzara var. Volkswagen, Honda ve Dacia Twitter kullanmayı tercih etmiyorlar. Twitter’da en fazla sayıda takipçisi olan marka 60.698 ile AUDI Türkiye. Audi Türkiye takipçi sayısı bakımından diğer tüm markalara göre açık ara farkla birinci sırada. Takipçi sayısı bakımından Audi’ye en yakın marka, 38.080 takipçi ile Toyota Türkiye. Üçüncü sırada ise 17.571 takipçi ile Mercedes-Benz Türkiye geliyor. Takipçi sayısı en az olan marka ise 69 takipçi ile Chery.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar