Otomotiv Endüstrisinin Yeni Cenneti: Brezilya

Avrupa’da uzunca bir süredir devam eden ve ülkemizi de etkileyen otomotiv krizi, üreticileri yeni pazarlar aramaya zorluyor. Amerika kıtası ve özellikle Güney Amerika Çin’le birlikte otomotiv üreticilerine fırsatlar sunuyor.  Türkiye’de de geçen yıl özellikle Ford Otosan’ın bu kıtaya olan yüklü  ihracatı da hem markanın gelirlerini ciddi şekilde artırmış hem de ülke ekonomisi açısından çok sevindirici olmuştu.

Alman lüks otomobil üreticileri de bu konuda aynı fikirde gibi gözüküyorlar. Mercedes ve Audi 2017 yılında Brezilya’nın lüks otomobil pazarının şimdikinin 3 katı olacağı düşüncesindeler. Brezilya’da bu yıl araç satışlarının bu yıl rekor bir rakama, 4,3 milyona ulaşması bekleniyor. Daha oturmuş pazarlar yavaş büyürken üreticiler Brezilya gibi hızlı büyüyen pazarlara güveniyor. Analizlere göre Brezilya’nın lüks otomotiv pazarı yılda %45 oranla büyüyor.

Mercedes C serisi sedanlarını  ve GLA küçük SUV larını, Audi ise A3 Sedan ve Q3 SUV larını Brezilya’da da üretmeyi planlıyor. BMW ise henüz hangi modeli üreteceğini açıklamadı. Brezilya’daki ihracat düzenlemeleri, eğer ülke içinde üretim yapılıyorsa ithatat vergileri de ödenmeyebiliyor. Yani bir Alman üretici ülkede bir fabrika açarsa, bir kısım modellerini de başka ülkelerden %30 luk vergiyi ödemeden getirebilir.

Yatırımlara gelince, Mercedes 230 milyon dolarla yılda 20 bin araç kapasiteli bir fabrika düşünürken,  Audi 225 milyon dolarla 30 bin kapasiteli bir üretim tesisi planlıyor. BMW 270 milyon dolar yatırımla 30 bin kapasiteli bir fabrika açacak.

Audi ve Mercedes daha önce Brezilya’da üretim yaparken 2000’lerin başlarında üretimi kapatmışlardı.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar