Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Otomobiller yaşlandıkça tehlikeleri artıyor mu?

Sürüş sırasında bir otomobilin içindeki güvenliğinize etki eden birçok faktör var. Hızınız, alkol kullanım durumunuz, yorgunluk dereceniz, hava koşulları bunlardan bazıları. Pek dikkate alınmayan ama aslında çok önemli olan bir faktör daha var; aracınızın yaşı.

Amerika’da ölümcül trafik kazalarını analiz eden devlet trafik kuruluşunun verileri 2005-2012 yılları arasında gerçekleşen kazalarda kazaya karışan araç ne kadar eskiyse, hayat kaybı riskinin de o kadar arttığını tespit etmiş.

4-7 yaş bir araçla trafik kazasındaki ölüm riskinin %10 daha fazla olduğu ve aracın yaşı arttıkça riskin de arttığı bulunmuş. Özellikle 11 yıldan yaşlı otomobillerle gerçekleşen kazalarda ölüm riski %32’den başlayarak yükselmeye başlıyor. 15-17 yaş arası araçlarda bu oran %50, 18 yaşından büyük araçlarda ise oran %71 olarak belirlenmiş.

Tüm bunlar ne anlatıyor? Yollarda her an sıfır km bir otomobil kullanılamayacağı ortada fakat yaşlı bir otomobilin taşıdığı riskleri iyi anlamak önemli.  Bu çok yaşlı otomobillerin güvenlik riski yaratıyor olmasının yanında, esasen aracınız ne kadar yaşlıysa aslında o kadar yavaş ve dikkatli kullanmanızın hayati önemi olduğuna işaret ediyor.

Araştırmanın ilginç başka bir yönü de daha yeni otomobillerde emniyet kemeri kullanmanın da, yaşlı bir otomobilde emniyet kemeri kullanmaktan daha etkili olduğu belirlenmiş. Çünkü yeni otomobillerde emniyet kemeri tek başına bir faktör değil, hava yastıkları ve yapısal iyileştirmelerle birlikte toplamda daha yüksek bir güvenlik yaratıyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar