Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Otomobil Satışları Tüm Dünyada En Fazla On Yıl Daha Artacak

Dünya’nın büyük şehirlerinde, otomobillerin yarattığı hava kirliliği ve trafik, sürücüleri kimi zaman araçlarını evlerinde bırakarak yolculuk etmeye zorluyor.  Özellikle yeni nesil için otomobil satın alma hayali yerini bisiklet, otomobil paylaşımı, etkin toplu taşıma gibi alternatiflere bırakıyor. Ve otomobillerin yollardaki ömrü ise eskiye göre çok daha uzamış durumda.

Tüm bu göstergeler aslında otomotivde yeni bir dönemin başlamak üzere olduğunun habercisi. Bunu biz söylemiyoruz dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinin analistleri söylüyor. Dünyanın otomotivde “zirve” noktasına ulaşmasına ramak kaldığını ve on yıl içinde bu noktaya ulaşılacağı yönünde fikir birliği var. 10 yıldan sonra ise sürekli düşüş bekleniyor. Otomotiv sektöründe yaptığı araştırmalarla bilinen IHS’ye göre zirve noktasındaki satış rakamı 100 milyon adet.

Geçen yılın araç satışı sayısı 82 milyon. Otomobil üreticileri 2016 itibariyle 120 milyon araç üretme planları yapıyorlar. Eğer araştırmacılar haklı ise sadece otomobil üreticileri değil yan sektörleri de durumdan etkilenecek. Otomobil üreticileri daha az araç satın alan ve daha fazla paylaşan bu yeni düzene uyum sağlamak zorundalar. “En temel soru araba mı satıyorsunuz, mobilite mi? Eğer otomobil üreticileri bu trendleri göz ardı ederlerse, hükümsüzleşme riskini taşıyorlar” diyor PwC uzmanları.

Birçok otomobil üreticisi zaten araç paylaşımı zincirlerine de sahip veya böyle bir girişimde ortak konumundalar.  Otomobillerin trafik sıkışıklığını önleyebilmek için birbirleriyle iletişim kurabilmelerini sağlayan teknolojilere de yatırım yapıyorlar.

PwC’ye göre 25 yıl içinde Dünya’nın büyük şehirlerinde şu anki dünya nüfusundan daha fazla 9 milyardan çok insan yaşıyor olacak. Eğer herkesin otomobil kullandığını varsayarsak trafiğin alacağı hal kritik hizmetleri bile engelleyebilir. Ayrıca insanların ulaşımda daha az zaman geçirecekleri de kritik öngörüler arasında.

Şehirlerde yaşayan insanların, akıllı telefonlarından işe gitmek için araç çağıracakları ve gelen sürücüsüz araçta, trafiğin uydu ve sensörlerce kontrol edildiği bir trafikte daha güvenli yolculuk yapacakları günler yakın diyen analistler de var.

Tüm dünyadaki otomotiv üreticileri ve tedarikçilerinin çalışma şeklini değiştirebilecek bu çalışmalar ulaşımın yakın zamanda tamamen değişeceğinin habercisi. Sürücüsüz otomobiller ve araçların birbirleriyle ve etrafla iletişebilmelerini sağlayan teknolojiler şu anda bile otomobil üreticilerinin ar-ge bütçelerinin en büyük kısmını oluşturuyor.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar