Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Otomobil satışında bir çok Avrupa ülkesinden daha iyiyiz!

Avrupa Birliği ve EFTA (Avrupa Serbest Bölge Birliği) ülkelerinde genele baktığımızda otomobil pazarı, Kasım ayında bir önceki yılın Kasım ayına göre %10 küçülmüş durumda. Bazı ülkelerde radikal düşüş varken, bazılarında ise önemli artışlar var. Türkiye ise bu pazarda en yüksek artışın gerçekleştiği ikinci ülke oldu.

Otomobil satışları düşen ülkeler

Kasım ayında %47 azalma ile en sert düşüşü yaşayan ülke Yunanistan. Yunanistan’ı %44’le Romanya, %26 ile Hollanda, %25 le Portekiz ve Letonya, yüzde %20 ile İtalya, Avusturya ve İspanya, %19 ile Fransa, %15 ile Finlandiya, %12 ile Slovenya, %11 ile Belçikave Çek Cumhuriyeti, %10 ile Litvanya, %9 ile Bulgaristan, %7 ile İsveç, %6 ile İsviçre ve Slovakya, %4 ile Almanya, yüzde 3 ile Norveç ve %1 ile Estonya izliyor.

Satış rakamlarına baktığımızda 2012 Kasım ayında Türkiye’de toplam 52.000 adet otomobil satıldığını görüyoruz. Tüm Avrupa’da bu rakam 1.002.000.

Otomobil satışlarında artış yaşayanlar

Otomobil pazarında en yüksek çıkışı yapan ülke ise %33 ile İzlanda. İzlanda’dan sonra %16 ile Türkiye yer alıyor. Daha sonra %14 ile İrlanda, %11 İngiltere, %9 ile Danimarka, %3 ile Macaristan ve %2 ile Lüksemburg geliyor.

2012 yılının tamamına bakıldığında, Otomotiv Sanayi Derneği verilerine göre tüm Avrupa’da otomobil pazarında 12,6 milyon adetle %7 oranında küçülme var. Türkiye’de bu küçülme 475.000 adet ile %6 civarında.

Hafif ticari araç satışları Avrupa’da Kasım ayında %19 azalırken, Türkiye’deki satışlarda %4 artış görülüyor. Fakat yıllık bazda düşüş hem Avrupa’da hem Türkiye’de oldukça belirgin. Avrupa’da hafif ticari araç satışlarındaki yıllık düşüş %19, Türkiye’de ise tam %19.

2013’te tüm Avrupa’da yıllık bazda otomobil satışlarının düşmesi bekleniyor. Öyle sanıyoruz ki Türkiye’de de durum farklı olmayacak. Otomobil markalarının özellikle Kasım ayında aktif olan cazip kampanyaları ve ÖTV nin yansıtılmamasının otomobil satışlarının artmasında önemli bir payı var gibi gözüküyor. Bu verilerden anlıyoruz ki, ikinci el otomobil piyasası gücünü halen korumaya devam ediyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar