Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Otomobil mi, motosiklet mi, bisiklet mi?

Dünyada gelişen trendleri araştırıp, ilginç sonuçları yayınlayan Pew Araştırma Merkezi, 44 ülkeden tüketicilere otomobil, motorsiklet ve bisiklet sahibi olup olmadıklarını sormuş ve dünyanın otomobil, motosiklet ve bisiklet dağılım haritasını çıkarmışlar. Araştırmaya göre dünyanın %35’i otomobil, %42’si bisiklet sahibi.

Bu ilginç sonuçlar aslında evde sahip olunan eşyaların mutluluğu artırıp artırmadığını sorgulayan bir araştırmanın yan ürünü. Konu otomobil, motosiklet veya bisiklet sahibi olmaya gelince gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler arasında radikal farklar var.

Gelir seviyesi yüksek ülkelerde doğal olarak araç sahibi olma oranı da yüksek. Bisikletin bir ulaşım aracından çok bir hobi olduğu ülkelerde yüksek gelir grubu bisiklet sahibiyken, diğer ülkelerde bisiklet sahibi olma oranları birbirine yakın. Güney Asya ise bir otomobil bulmanın en zor olduğu kısım çünkü bu bölgede motorsikletler hakim.

Avrupa ortalamasında her 100 kişiden 79’u otomobil sahibi, Türkiye’de bu oran 42. Dünyadaki otomobil sahibi olma sıralamasında ise 20. sıradayız. İtalya hem Avrupa’da hem de dünyada araç sahipliği oranının en yüksek olduğu ülke.

Motosikletlerde Asya hakimiyeti çok belirgin ve dünyanın geri kalanına göre açık ara öndeler. Türkiye’de ise 100 kişiden 10’u motosiklet sahibi.

En karışık tablo bisikletlerde karşımıza çıkıyor. Araştırmanın kapsadığı 44 ülke arasında Hollanda gibi bisiklet yoğun kuzey ülkeleri yer almadığından Almanya 100 kişiden 80 bisiklet sahibiyle birinci sırayı almış. Türkiyede bu oran 26 olarak gözüküyor ve dünya sıralamasında 36. sıradayız.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar